نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، روز سه‌شنبه، ۲۸ قوس، با پخش اعلامیه‌ای گفته که از افزایش خشونت‌ها در برابر خبرنگاران در چند روز گذشته، نگران است. نی افزوده است اطلاعات رسیده به این نهاد نشان می‌دهد که روح‌الله سنگر، خبرنگار محلی تلویزیون خصوصی «طلوع‌نیوز»، روز یک‌شنبه، ۲۶ قوس، در هنگام تهیه‌ی گزارش در پروان بازداشت شده است.

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، نوشته است: «بر اساس اطلاعات حاصله، آقای سنگر در ریاست حج و اوقاف این ولایت از سوی مسئولین امنیتی بازداشت شده است. هرچند منابع محلی در پروان بازداشت آقای سنگر را تأیید می‌کنند؛ ولی دلیل بازداشت او را روشن نمی‌کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نی، تأکید کرده که در چند روز گذشته جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان گواه اوج‌گیری رفتارهای غیراصولی در برابر خبرنگاران در بخش‌های مختلف کشور بوده و این وضعیت نگرانی‌های جدی را به دنبال داشته است. این نهاد، از وضعیت پیش‌آمده در برابر خبرنگاران نگران است و می‌خواهد که این وضعیت به ‌حالت عادی برگردد.

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، خواستار رهایی روح‌الله سنگر شده است و تأکید بر استقلالیت کار خبرنگاری و «عدم تشبث» در فعالیت رسانه‌های آزاد افغانستان دارد. «از طرفی هم انتظار می‌رود تا کمیسیون بررسی تخلفات و شکایات رسانه‌ای در این زمینه از صلاحیت‌های قانونی‌اش استفاده و از گرفتاری‌های خبرنگاران جلوگیری کند.»

نی، یادآوری کرده که این نهاد در چند روز پسین گواه بازداشت و رفتارهای خشونت‌آمیز در برابر خبرنگاران از جمله بازداشت عبدالرحیم محمدی، خبرنگار تلویزیون «تمدن» در کندهار، بازداشت ضمیر ظهیر، خبرنگار در پروان و هم‌چنان محاکمه‌ی سلطان‌علی جوادی، مدیرمسئول «رادیو نسیم» در دایکندی و از سوی دیگر، جان‌باختن حسنا سادات، کارمند پیشین تلویزیون «خورشید» در کابل، است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، خواستار وضاحت در باره‌ی رویدادهای پسین شده است تا خبرنگاران، رسانه‌ها و نهادهای پشتیبان خبرنگاران از این خلای اطلاعاتی بیرون شوند.

امارت اسلامی اما هنوز در باره‌ی بازداشت روح‌الله سنگر، خبرنگار محلی طلوع‌نیوز در پروان، چیزی نگفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: