نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، یک‌شنبه، ۲۸ حوت، با پخش اعلامیه‌ای گفته است سال ۱۴۰۱ که امروز روز آخر آن است، برای جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان ناامیدکننده و پر از چالش بود. نی نوشته است که خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان در یک سال پسین، با نگرانی‌ها و چالش‌های بسیاری درگیر بودند.

این نهاد گفته است: «در سالی که گذشت، فضای کار رسانه‎ای و اطلاع‌رسانی خالی از چالش‌ها و مشکلات نبود. از طرفی دیگر، پایان سال ۱۴۰۱ برای جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان غم‌انگیز و دل‌خراش بود. در روزهای اخیر سال، شاهد اوج‌گیری خشونت‌ها در برابر خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای بودیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، افزوده است که در ۱۴۰۱ خبرنگاران در افغانستان مصونیت جانی و روانی نداشتند. به گفته‌ی این نهاد، در یک سال گذشته رویدادهای دردناکی برای جامعه‌ی رسانه‌ای و خبرنگاری رخ داد که شماری از کارمندان رسانه‌ها جان‌های شان را از دست دادند و شماری سخت در وضعیت بد روحی و روانی قرار گرفتند.

نی نوشته است: «تعدادی از خبرنگاران وظایف شان را از دست داده و حتا مجبور به ترک کشور شده اند. با این حال، نیمی از رسانه‌های افغانستان نظر به مشکلات اقتصادی از فعالیت باز مانده اند و باقی رسانه‌ها نیز از وضعیت چندان خوبی برخوردار نیستند. ادامه‌ی چنین وضعیت، نگرانی جامعه‌ی رسانه‌ای و خبرنگاری را برانگیخته است.»

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، تأکید کرده است که انتظار دارد نهادهای بین‌المللی و پشتیبان رسانه‌ها و خبرنگاران، با ادامه‌ی تعهدات پیشین خویش، جامعه‌ی رسانه‌ای و خبرنگاری افغانستان را پشتیبانی کنند «تا دیگر شاهد توقف نشرات رسانه‌ها و بی‌کارشدن خبرنگاران نباشیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

نی، هم‌چنان از مقام‌های مسئول خواسته است که در باره‌ی وضعیت امنیتی و مصونیت خبرنگاران، اقدام‌های لازم را روی دست گیرند.

این در حالی است که در بیش از یک سال‌ونیم پسین به ویژه یک سال گذشته، شماری از رسانه‌ها در افغانستان به دلیل مشکلات اقتصادی و وضع محدودیت‌ها از سوی امارت اسلامی، دروازه‌های شان را بسته و صدها خبرنگار و کارمند رسانه‌ای هم در نتیجه‌ی آن بی‌کار شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: