کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ، از افزایش نیازمندان به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان خبر داده است. این کمیته امروز (سه‌شنبه، سوم حوت/اسفند) در توییترش نوشته که میزان افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان، در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ افزوده است که هم‌اکنون ۲۴.۴ میلیون تن در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیش از این نیز، صلیب سرخ هشدار داده بود که گروه‌های امدادرسان توانایی جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان را ندارند. این کمیته از جامعۀ جهانی خواسته بود که به شهروندان افغانستان کمک کند.

در همین حال، کمیتۀ بین‌المللی نجات نیز با پخش بیانیه‌یی اعلام کرده بود که ۹۷ درصد از شهروندان افغانستان با فقر روبه‌رو اند. این کمیته گفته بود که شش ماه پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، نیازهای بشردوستانه در سراسر این کشور به‌شدت افزایش یافته است.

کمیتۀ بین‌المللی نجات هشدار داده بود که اگر به بحران افغانستان رسیده‌گی نشود، تلفات گرسنه‌گی در این کشور بیش از تلفات ۲۰ سال جنگ خواهد شد. این کمیته‌ از رهبران ایالات متحدۀ آمریکا و اروپا خواسته بود که به بحران اقتصادی افغانستان رسیده‌گی کنند تا مردم عادی این کشور بتوانند نیازهای اساسی خود را برآورده کنند.

در بیانیۀ کمیتۀ بین‌المللی نجات آمده بود که میلیون‌ها خانواده در افغانستان در وضعیت ناامیدکننده‌یی قرار دارند. به گفتۀ این کمیته، هم‌اکنون ۲۳ میلیون تن در افغانستان با ناامنی غذایی حاد رو‌به‌‌رو اند و یک میلیون کودک در خطر شدیدترین سوء‌تغذیه قرار دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پس از سقوط دولت پیشین و با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان بسته و کمک‌های جامعۀ بین‌المللی نیز قطع شده است. این موضوع سبب بحران اقتصادی در کشور و افزایش فقر و بی‌کاری شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: