مسئولان اداره‌ی ملی ستندرد، امروز (چهارشنبه، ۲۳ حمل) در یک نشست خبری در کابل، می‌گویند که در سال ۱۴۰۱، از بیش‌تر از یک هزار ایست‌گاه/استیشن تیل و مواد نفتی بی‌کیفیت در داخل کشور، نظارت کرده که ۲۷۰ ایست‌گاه به دلیل بی‌کیفیت‌بودن مواد نفتی، در شش ولایت بسته شده اند. همین گونه، در ۱۴۰۱ بیش از یک هزار تانکر تیل بی‌کیفیت واردشده از دیگر کشورها، پس از نظارت در بندرها، مسترد شده اند.

فیض‌الله تمیم، سرپرست اداره‌ی ملی ستندرد، در این نشست می‌گوید که برخلاف سال‌های پیش، درآمد این اداره در ۱۴۰۱ خورشیدی چهار برابر شده و هم‌چنان در تثبیت کیفیت تیل و مواد نفتی، ۸۰ درصد شفافیت به وجود آمده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «در تثبیت کیفیت تیل و معیاری‌کردن آن، ۸۰ درصد شفافیت به وجود آمده است. ۶۰ هزار تانکر تیل از بندرهای مختلف وارد کشور و تثبیت کیفیت شده است که در این میان، بیش از یک هزار تانکر، کیفیت درست نداشته و دوباره مسترد شده است. در اداره‌ی ملی ستندرد، برخلاف سال‌های دیگر، عایدات سال گذشته چهار برابر افزایش یافته و تقریباً به دو میلیارد افغانی رسیده است.»

فیض‌الله تمیم، سرپرست اداره‌ی ملی ستندرد

در همین حال، فضل‌الرحمان منصور، رییس بخش مطابقت و ارزیابی اداره‌ی ملی ستندرد، می‌گوید که برای تثبیت کیفیت مواد نفتی، از مرکزهای ذخیره‌ی تیل و مواد نفتی، نظارت جدی کرده اند. او می‌‌افزاید: «برای تثبیت کیفیت، بر استیشن‌های فروش و مرکزهای ذخیره‌ی تیل تصفیه‌خانه‌ها، نظارت کردیم و صدها تانکر تیل بی‌کیفیت و ذخیره‌ی آن در بندرهای حیرتان، اسلام‌قلعه، تورغندی، کندهار، نیمروز، فراه، آقینه، جلال‌آباد و شیرخان بندر، بسته شده اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

رییس بخش مطابقت و ارزیابی اداره‌ی ملی ستندرد، می‌افزاید که تا کنون از ۱۰۴۰ ایست‌گاه تیل و مواد نفتی در شش ولایت نظارت شده است که ۲۷۰ ایست‌گاه تیل و مواد نفتی بی‌کیفیت، تثبیت و بسته شده اند. او می‌گوید: «در کابل ۳۵۰ استیشن تیل و ذخیره نظارت شد که ۱۰۰ استیشن آن با معیارها برابر نبودند، بسته شدند. در کندهار هم ۳۰۰ استیشن تیل نظارت شده که ۸۰ استیشن ذخیره‌ی تیل غیرمطابق با استندرد بودند، بسته شده، ۲۰ استیشن در هرات، ۲۰ استیشن در فراه، ۱۰ استیشن در ننگرهار و ۴۰ استیشن تیل در هلمند غیرمعیاری تثبیت شده اند.»

مسئولان اداره‌ی ملی ستندرد، هم‌چنان می‌گویند که تلاش دارند در سال روان، مرکز و ولایت‌ها را با آزمایش‌گاه‌های/لابراتوارهای تثبیت کیفیت، عیارسازی کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: