ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی، امروز (یک‌شنبه، ۲ میزان) در سفرش به بلخ، می‌گوید که تلاش‌ها برای معیاری‌کردن نظام‌ آموزشی و بلندبردن ظرفیت استادان دانش‌گاه‌ها، جریان دارد.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی که برای جمع‌آوری و شنیدن خواست‌ها، نگرانی‌ها و نیازمندی‌های دانش‌گاه‌ها به بلخ سفر کرده است، بر ایجاد تغییرات در نظام تحصیلی تأکید می‌کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آقای ندیم، می‌افزاید که تلاش دارند با ایجاد آزمایش‌گاه‌ها/لابراتوارها و فراهم‌کردن فرصت‌های پژوهشی و بورسیه‌های تحصیلی به منظور بلندبردن دانش استادان، نظام تحصیلی را معیاری کنند.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی، در برنامه‌ای که در دانش‌گاه بلخ برگزار شده بود، می‌گوید: «امسال برای ما ۴۰۰ میلیون افغانی به خاطر ارتقای ظرفیت استادان مشخص شده است؛ برای هر نظام تحصیلی این یک نیاز است. ما تلاش داریم زمینه‌های تحصیلی را برای استادان در داخل و بیرون از کشور فراهم کنیم.»

این در حالی است که در بیش از دو سال گذشته، شمار زیادی از استادان، کشور را ترک کرده اند.

با این حال، سرپرست وزارت تحصیلات عالی، می‌گوید هیئتی برای بازگرداندن استادانی که در بیرون از کشور به سر می‌برند، ایجاد شده است. «هیئت‌های مختلف را به کشورهای دیگر فرستادیم تا استادانی که بیرون رفته اند را دعوت کنند و آنان برای تدریس به شما، بیایند. همین گونه، تلاش داریم استادان خارجی را هم بیاوریم.»

آقای ندیم، وعده سپرده است که وزارت تحصیلات عالی برای فراهم‌کردن زمینه‌های کاری و ادامه‌ی تحصیل، با دانش‌جویان هم‌کاری می‌کند. او، می‌افزاید که در کنار بورسیه‌های تحصیلی، تلاش می‌کنند فرصت‌های تحصیلی در بخش‌های ماستری و دکترا را در کشور فراهم کنند.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی، می‌گوید: «فراهم‌کردن وظیفه به شما مسئولیت ماست. ما در هم‌آهنگی با وزارت‌خانه‌ها، شما را جذب می‌کنیم. هنوز از میان ۱۰۰ دانش‌جو، ۵۰ تن را وزارت مالیه استخدام کرده است.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

سرپرست وزارت تحصیلات عالی، از دانش‌جویان و استادان می‌خواهد که فضای مناسب تحصیلی را در سایه‌ی وحدت و هم‌دیگرپذیری ایجاد کنند.

گفتنی است که دانش‌آموختگان در کشور، همواره از نبود فرصت‌های کاری در اداره‌های دولتی و خصوصی، شکایت داشته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: