مسئولان امارت اسلامی امروز در محفلی در کابل از بیستم حوت، روز حفاظت از میراث‌های فرهنگی و گشایش نمایش‌گاه آثار هنری و صنایع دستی هنرمندان افغانستان تجلیل کردند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، در این محفل می‌گوید که آثار باستانی افغانستان نشان‌دهندۀ هویت، فرهنگ و ارزش‌های ملی کشور است.

آقای مجاهد از نهادهای خارجی می‌خواهد که در حفاظت آثار باستانی کشور با امارت اسلامی هم‌کاری کنند. به گفتۀ سخنگوی امارت اسلامی، آنان در محافظت از آثار باستانی تعهد سپرده‌اند و به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهند که این آثار را قاچاق کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌گوید: «امارت اسلامی افغانستان تعهد می‌سپارد که ما از تمام آثار کشور پرستاری و آن را محافظت می‌کنیم، تلاش می‌ورزیم که هیچ چیزی از آثار قدیمی تخریب و ضایع نشود. هم‌چنان به هیچ‌کسی اجازه داده نمی‌شود که آثار را استخراج بکند یا انتقال بدهد یا کدام کار غیرقانونی در این راستا صورت بگیرد.»

در همین حال، عتیق‌الله عزیزی، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ، در این محفل می‌گوید که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، از استخراج آثار باستانی و قاچاق آن جلوگیری شده است. آقای عزیزی بر حفظ آثار باستانی کشور تعهد می‌سپارد.

در این محفل هم‌چنان نمایش‌گاه آثار هنری و صنایع دستی هنرمندان کشور، از سوی مسئولان موزیم ملی افغانستان گشایش یافت. گفتنی‌ست که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، نگرانی‌ها به قاچاق آثار باستانی در کشور اوج گرفته است و بسیاری از فرهنگیان نگران فروش آن به دیگر کشورها اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: