ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، در واکنش به آغاز هفتادوهشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد که قرار است از امروز (سه‌شنبه، ۲۸ سنبله) در نیویارک آغاز شود، می‌گوید عملی‌شدن هر گونه بحث در باره‌ی افغانستان که در این مجمع به آن پرداخته خواهد شد، نیازمند حضور نماینده‌ای از افغانستان است.

سخن‌گوی امارت اسلامی، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار در این باره می‌گوید: «این بسیار مهم است در نشست‌ها و مجمع‌هایی که برگزار می‌شود، اگر در مورد افغانستان صحبت می‌شود، افغانستان در آن جا حضور نداشته باشد، فیصله‌های آن به جایی نمی‌رسد و این که افغانستان حضور ندارد، بحث‌ها بی‌نتیجه است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سخن‌گوی امارت اسلامی، هم‌چنان از سازمان ملل متحد یک بار دیگر می‌خواهد که کرسی نمایندگی دایمی افغانستان در این سازمان را به امارت اسلامی واگذار کند؛ خواستی که تا کنون از سوی سازمان ملل متحد پذیرفته نشده‌ است.

با این همه، ولی فروزان، آگاه روابط بین‌الملل، باور دارد که غیبت افغانستان، انزوای کشور را بیش‌تر می‌کند و دست‌یابی به یک راه‌حل برای پایان به بحران افغانستان را دچار چالش خواهد کرد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «متأسفانه این وضعیت به ضرر افغانستان است؛ به خاطری که افغانستان از جمله‌ی کشورهایی است که در ملل متحد عضو شده است؛ اما حالا در وضعیتی قرار دارد که جهان به رسمیت نمی‌شناسد و بالاخره در ملل متحد هم هیچ جایی نداشته باشد.»

گفتنی است که از امروز، رهبران ۱۵۰ کشور عضو سازمان ملل متحد در هفتادوهشتمین مجمع عمومی این سازمان در نیویارک حضور رسانده‌ اند و در باره‌ی موضوع‌های مهم جهانی، سخن‌رانی و بحث می‌کنند. گفته می‌‌شود که وضعیت افغانستان در کنار جنگ اوکراین و تغییرات آب‌وهوایی در جهان، یکی از آجنداهای این دور از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواهد بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: