ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، امروز (چهارشنبه، ۲ حوت) در واکنش به گفته‌های متیو میلر، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی امریکا، مبنی بر این که امارت اسلامی تنها بازیگر سیاست آینده‌ی افغانستان نیست، می‌گوید که کشورهای جهان باید بپذیرند که امارت اسلامی نماینده‌ی مردم افغانستان و حکومت این کشور است.

او می‌افزاید: «امارت اسلامی نماینده‌ی مردم افغانستان و حکومت افغانستان است. این را اگر کسی خوش دارد یا ندارد، باید کشورهای جهان آن را بپذیرند.» آقای مجاهد، تأکید می‌کند که امریکا در ۲۰ سال گذشته در امور داخلی افغانستان مداخله کرده و نتیجه‌ی مداخلاتش را نیز گرفته است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

به گفته‌ی سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، امریکا از مداخله‌های گذشته‌اش در امور داخلی افغانستان درس گرفته است و از آن باید بیاموزد. «امریکا در ۲۰ سال گذشته در امور افغانستان مداخله کرده و طعم آن را چشیده است. امریکا راه‌های گذشته را پیش نگیرد و از گذشته بیاموزد.»

با این حال، متیو میلر، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی امریکا، روز گذشته در یک نشست خبری در پیوند به اشتراک‌نکردن نماینده‌ی امارت اسلامی در دومین نشست دوحه در باره‌ی افغانستان، گفته است که امارت اسلامی تنها بازیگر آینده‌ی افغانستان نیست.

سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی امریکا، افزوده است که امریکا از نقش همه جناح‌ها از جمله زنان و دختران در آینده‌ی سیاسی افغانستان، پشتیبانی می‌کند.

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که یکی از شرط‌های به‌رسمیت‌شناسی امارت اسلامی، تشکیل حکومت همه‌شمول است.

عزیز استانکزی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که امریکا برای تشکیل حکومت همه‌شمول و پذیرش نمایندگان خودش در حکومت آینده بر امارت اسلامی تأکید می‌کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

یوسف امین زازی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که فشارهای کشورهای منطقه سبب تشکیل حکومت همه‌شمول خواهد شد. «فشارهای منطقه و امریکا سبب می‌شود که نمایندگان شان در سیاست آینده‌ی افغانستان نقش داشته باشند و سهم بگیرند.»

گفتنی است که با گذشت بیش‌تر از دو سال از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، هنوز هیچ کشوری این حکومت را به رسمیت نشناخته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: