خشک‌سالی‌ها در کندهار، افزون بر دیگر پیامدهای منفی، به صنعت پرورش ماهی نیز آسیب زده و شمار فارم‌های آن را کاهش داده است. مسئولان فارم‌های پرورش ماهی در کندهار، می‌گویند که پس از تعطیلی ۵۴۸ فارم، اکنون یک هزار و ۱۵۲ فارم پروش ماهی در این ولایت فعال اند.

محمدابراهیم، رییس اتحادیه‌ی فارم‌های پرورش ماهی در کندهار، به سلام‌وطندار می‌گوید که اکنون، تنها ۱۵۲ فارم بزرگ پرورش ماهی در این ولایت فعال اند که سالانه ۴۵۰ تن گوشت از آن‌ها به بازار عرضه می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «جنگ‌ها بر کار ما تأثیر زیادی داشته است. مردم فارم‌های خود را رها کرده و از ولایت کوچ کرده اند. با این حال، خشک‌سالی‌های اخیر به فارم‌های پرورش ماهی آسیب شدیدی وارد کرده است.»

در همین حال، احمدشکیب، مسئول یک فارم پرورش ماهی در کندهار، می‌گوید که فروش گوشت ماهی به تازگی افزایش یافته است و او روزانه تا ۲۰۰ کیلوگرام ماهی می‌فروشد. او می‌افزاید: «کار نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد بهبود داشته است. وضعیت کاروبار در زمان جنگ خوب نبود.»

از سویی هم، مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری کندهار، می‌گویند که فارم‌های پرورش ماهی در این ولایت، سالانه ۶۰۰۰ تن گوشت تولید می‌کنند که بخشی از آن به ولایت‌های هم‌جوار نیز فرستاده می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شمس‌الرحمان، معاون ریاست زراعت، آبیاری و مالداری کندهار، می‌گوید: «ما در تلاش هستیم تا فارم‌ها را نظر به نیاز توسعه دهیم و طرح خود را به وزارت نیز فرستاده‌ایم. با فارم‌های معیاری کمک خواهد شد.»

بر اساس معلومات ریاست زراعت کندهار، تا سه سال پیش، یک هزار و ۷۰۰ فارم پرورش ماهی در این ولایت فعالیت داشتند که پس از آن، به دلیل شدت جنگ و خشک‌سالی شمار آن کاهش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: