بازار خرید و فروش ماهی‌های زینتی در جاده‌های پر رفت‌وآمد جلال‌آباد به تازه‌گی رونق گرفته و این ماهی‌ها علاقه‌مندان و طرف‌داران بسیاری میان باشنده‌گان این شهر پیدا کرده است.

فروشنده‌گان ماهی‌های کوچک زینتی که در ظرف‌های شیشه‌یی و خریطه‌های پلاستیکی آنان را نگه‌داری می‌کنند می‌گویند که این ماهی‌ها برای فروش از ایران به کابل و از آن‌جا به جلال‌آباد آورده می‌شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ فروشنده‌گان، بهای ماهی‌های زینتی از ۵۰ تا ۳۰۰ افغانی است و  با توجه به ظرفی که ماهی در آن به فروش می‌رسد، بهای آن تغییر می‌کند.

اسماعیل، یک تن از فروشنده‌گان ماهی‌های زینتی در ننگرهار می‌گوید که ادامۀ زنده‌گی این ماهی‌ها وابسته به خوراک و طرز نگه‌داری آنان است. او می‌افزاید که خوراکۀ این ماهی‌ها در شهر جلال‌آباد به ساده‌گی قابل دست‌رس است و صد گرام آن ۱۵۰ افغانی فروخته می‌شود.

در همین حال، علاقه‌مندان ماهی‌های زینتی می‌گویند زمانی که این ماهی‌ها در ننگرهار قابل دست‌رس نبودند، برای خرید آن به کابل می‌رفتند. آنان از مسئولان می‌خواهند که زمینۀ صنعت پرورش این ماهی‌ها را در داخل کشور فراهم کنند.

اجمل سبحانی، سخنگوی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ننگرهار تأکید می‌کند که آنان از گسترش صنعت ماهی‌های زینتی پشتی‌بانی می‌کنند و طرح خود را در این زمینه با وزارت زراعت در میان گذاشته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

هم‌زمان با گرم‌شدن بازار خرید ماهی‌های زینتی در جلال‌آباد، صنعت ماهی‌های خوراکی نیز در مقایسه با گذشته افزایش یافته و افزون بر فارم‌های دولتی، فارم‌های خصوصی نیز برای پرورش ماهی در این شهر ایجاد شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: