مسئولان در وزارت احیا و انکشاف دهات، امروز در برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت، می‌گویند که هم‌اکنون کار تطبیق ۳۸۳ پروژه‌ی آب‌رسانی به ارزش یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون افغانی در کشور جریان دارد که برای هزاران تن زمینه‌ی کار نیز فراهم شده است.

به گفته‌ی آنان، با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، شش میلیون و ۷۰۰ هزار تن به آب آشامیدنی دست‌رسی پیدا خواهند کرد. مسئولان در وزارت احیا و انکشاف دهات، می‌افزایند که در یک سال گذشته، ۱۰۴ پروژه‌ی دیگر آب‌رسانی در کشور نیز عملی شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سیداحمد مستقیم، معین وزارت احیا و انکشاف دهات، می‌گوید: «در ۲۶ ولایت کشور در بخش آب‌رسانی ۱۰۴ پروژه به حمایت مالی یونیسف تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شده که در نتیجه‌ی آن به یک میلیون و ۴۴۷ هزار تن آب صحی رسانده شده‌ است. تطبیق این پروژه‌ها، بیش از ۵۰۰ میلیون افغانی هزینه داشته ‌است.»

همین گونه، مسئولان در وزارت احیا و انکشاف دهات، می‌افزایند که این وزارت با نهاد‌های کمک‌رسان ده‌ها تفاهم‌نامه‌ی هم‌کاری در بخش آب‌رسانی امضا کرده‌ است.

از سویی هم، مسئولان در وزارت احیا و انکشاف دهات از تطبیق کم‌ازکم ۲۵ پروژه در بخش ساخت کانال‌های کانکریتی و راه‌سازی در سه ولایت خبر می‌دهند.

سیداحمد مستقیم، می‌افزاید: «در ولایت‌های بادغیس، هلمند، کندهار و خوست، از بودجه‌ی داخلی ۲۵ پروژه به ارزش ۳۲۷ میلیون افغانی در بخش ساخت کانال‌های کانکریتی، سرک‌سازی و پل‌سازی و دیوارهای استنادی تطبیق و به بهره‌برداری سپرده شده‌ است.»

با این همه، مسئولان در وزارت احیا و انکشاف دهات، می‌گویند که از میان ۴۷۴ پروژه‌ی آب‌رسانی که از سال‌های گذشته نیمه‌کاره باقی مانده؛ کار ۱۱۸ پروژه‌ی آن از سوی این وزارت آغاز یا تکمیل شده ‌است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

بخت منیر محمد، رییس آب‌رسانی و حفظه‌الصحه‌ی وزارت احیا و انکشاف دهات، می‌گوید: «در بخش آب‌رسانی از سال ۱۴۰۰ تا کنون ۴۷۴ پروژه نیمه‌کاره باقی مانده است و از جمله‌ی این پروژه‌ها تا کنون ۱۱۸ پروژه‌ی آن تکمیل شده‌ است.»

گفتنی است که هم‌اکنون برنامه‌ی ملی میثاق شهروندی که در چارچوب وزارت احیا و انکشاف دهات عملی می‌شد، از زمان روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی متوقف است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: