Asset 1SWN

وزارت معارف: صنف‌های اول تا سوم مکتب‌ها به مسجدها منتقل می‌شوند

Afghanistan_education

وزارت معارف می‌گوید که بر بنیاد طرح تازۀ این وزارت، به تمام دانش‌آموزان صنف‌های اول تا سوم مکتب‌ها در مسجدها آموزش داده می‌شود.

این وزارت مسجدها را در ایکوسیستم آموزشی شامل کرده و می‌گوید که بر بنیاد آن تمام دانش‌آموزان صنف‌های اول تا سوم مکتب‌ها، آموزش را از مسجدهای محلۀ‌شان فرا خواهند گرفت.

وزارت معارف هدف این کار را تغییر ساختار این وزارت برای دادن جایگاه محوری‌ به اسلام در نظام آموزش و پرورش می‌خواند.

در یک اعلامیۀ این وزارت آمده است که «در سه سال نخست تعلیم و تربیه، رفتن به مسجد یک هویت قوی اسلامی را در شاگردان ایجاد و پرورش خواهد داد و محوریت اسلام را برای شاگردان ما برجسته خواهد کرد.»

وزارت معارف این کار را در عرصۀ آموزش یک تغییر «مهم و بزرگ» عنوان می‌کند و می‌گوید که اعمال این تغییرات ایجاب یک برنامه عاقلانه و گام به گام را می‌کند.

اعلامیه می‌افزاید که پیش از این تعلیمات عمومی مسئولیت تمام آموزش ابتدایی و ثانوی را به عهده داشت، اما تعلیمات اسلامی تنها در قبال مدیریت دارالحفاظ و مدارس مسئولیت داشت. به گفتۀ وزارت معارف این تفکیک، جایگاه اسلام را در حاشیه قرارداده بود.

وزارت معارف، تعلیمات عمومی، دارلحفاظ‌ها و مدارس را تحت ریاست عمومی تعلیمات اسلامی جاگزین کرده است.

به گفتۀ این وزارت پیش از این، معینیت تعلیمات اسلامی در این بخش کار می‌کرد. وزارت معارف می‌گوید که صرف از لحاظ ساختاری یک معینیت بود، اما از لحاظ محتوا (صلاحیت‌ها و مسئولیت‌‎ها) یک اداره کوچک بود که تنها روی دارالحفاظ‌ها و مدارس متمرکز بود.

وزارت معارف می‌افزاید که اکنون با تغییرات جدید ریاست عمومی جدید تعلیمات اسلامی از لحاظ صلاحیت‌ها و مسئولیت‌ها غنی‌شده و این ریاست در قبال تمامی نظام خدمات آموزشی از صنف اول تا دوازدهم مسئولیت و صلاحیت خواهد داشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام