دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، در پیامی به‌ مناسبت هشت مارچ، روز جهانی همبستگی زنان خواستار پایان فوری «محدودیت‌های شدید» امارت اسلامی بر حقوق زنان و دختران شده است.

یوناما امروز (چهارشنبه، ۱۷ حوت)، با پخش اعلامیه‌ای در صفحه‌ی فیسبوکش گفته که امارت اسلامی تمرکز تقریباً منحصر به فردی را بر تحمیل قوانینی کرده ‌است که بیش‌تر زنان و دختران را عملاً در خانه‌ها حبس می‌کند.

یوناما افزوده که محدودیت‌های امارت اسلامی در تضاد با تعهدات حقوق بشری مندرج در اسناد مربوط به حقوق بشر و آزادی‌‌های اساسی است و به دورنمای افغانستان برای بهبود پس از چندین دهه‌ جنگ آسیب می‌رساند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

روزا اوتونبایوا، نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است: «افغانستان زیر حاکمیت امارت اسلامی سرکوب‌کننده‌ترین کشور جهان در عرصه‌ی حقوق زنان باقی مانده است.»

او اقدامات «قصدی و سیستماتیک» امارت اسلامی برای منزوی‌کردن زنان و دختران «افغان» از اجتماع را، ناراحت‌کننده خوانده است.

نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، افزوده است که حبس‌کردن نیمی از جمعیت کشور در خانه‌ها، یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های انسانی و اقتصادی جهان است که این امر نه تنها زنان و دختران؛ بل تمام افغان‌ها را به آینده‌ی توأم با فقر و وابستگی محکوم خواهد کرد.

یوناما گفته که از آگست ۲۰۲۱ تا کنون، یک روند دوام‌دار از احکام و اقدامات تبعیض‌آمیز علیه زنان توسط مقام‌های حاکم را به ثبت رسانده است.

هم‌اکنون زنان و دختران در افغانستان اجازه‌ی آموزش، تحصیل و کار را ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

یوناما تأکید کرده که محرومیت از دست‌رسی به آموزش، پیامدهای بی‌‌شمار فیزیکی، روانی و اجتماعی بالفعل و بالقوه را در پی دارد. این دفتر به موارد خودکشی و ازدواج زیر سن اشاره کرده است.

الیسون دیویدیان، نماینده‌ی ویژه‌ی زنان سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که اقدامات امارت اسلامی بر همه‌ی افغان‌ها تأثیر می‌گذارد و طی نسل‌ها محسوس خواهد ماند.

او تأکید کرده است که برای ساختن یک افغانستان صلح‌آمیز و امیدوارکننده، حقوق زنان و دختران باید فوری احیا شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: