شماری از دانش‌آموزان دختر، می‌گویند که امیدوار بودند در سال پیش رو وارد دانش‌گاه‌ شوند و در رشته‌ی دل‌خواه شان آموزش ببینند تا بتوانند هم به خود و هم اجتماع مفید تمام شوند؛ اما اکنون با بسته‌شدن دروازه‌های دانش‌گاه‌ها، این امید شان به یأس بدل شده است. آنان می‌‌افزایند که از آینده‌ی تحصیلی شان در افغانستان ناامید شده اند.

صالحه، دانش‌آموز صنف دوازدهم در کابل، می‌گوید که چند سال پیش از دایکندی به این جا آمده و روزهای سختی را سپری کرده است تا بتواند روزی در رشته‌ی پزشکی تحصیل کند؛ اما با منع نام‌نویسی دختران در کانکور، از راه‌یافتن به دانش‌گاه ناامید شده است.

او می‌‌افزاید: «از دایکندی به کابل آمده و روزهای سختی را سپری کرده‌ام تا بتوانم روزی در رشته‌ی داکتری/پزشکی در یکی از دانش‌گاه‌های معتبر کامیاب شوم؛ اما اکنون وزارت تحصیلات عالی دختران را از ثبت نام در کانکور محروم کرده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

طاهره، دانش‌آموز دیگر در یکی از ولایت‌ها، می‌گوید: «کل دختران آرزو داشتند که دروازه‌های مکتب‌ها به روی ما باز شود. باز که نشد؛ بل ما که به زحمت آماد‌گی کانکور گرفتیم، بر اساس اعلامیه‌ی وزارت تحصیلات عالی، نمی‌توانیم در دانش‌گاه دل‌خواه خود ثبت نام کنیم.»

هم‌زمان با این، مسئولان شماری از دانش‌گاه‌های خصوصی، می‌گویند که اجازه‌نیافتن دختران به راه‌یابی در دانش‌گاه‌ها، سبب می‌شود که بیش‌تر این دانش‌گاه‌ها فعالیت شان را متوقف کنند.

در همین حال، مسئولان اتحادیه‌ی دانش‌گاه‌ها و مؤسسه‌های تحصیلات عالی خصوصی افغانستان، می‌گویند که بسته‌شدن دانش‌گاه‌ها به روی دختران، سبب شده است که بیش‌تر دانش‌گاه‌ها با ورشکستگی روبه‌رو شوند.

محمدکریم ناصری، مسئول بخش رسانه‌های این اتحادیه، به سلام‌وطندار می‌گوید: «اعلامیه‌های اخیر وزارت تحصیلات عالی سبب می‌شود که بیش‌تر دانش‌گاه‌ها دروازه‌های خود را بسته و سرمایه‌‌ی شان را از کشور بیرون کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

وزارت تحصیلات عالی، به تازگی در دستوری از دانش‌گاه‌ها و مؤسسه‌های تحصیلات عالی خصوصی، خواسته است که از گرفتن آزمون بهاری دانش‌جویان دختر و هم‌چنان نام‌نویسی دختران در کانکور ۱۴۰۲ خودداری کنند.

ضیاءالله هاشمی، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «دانش‌گاه‌ها و مؤسسه‌های تحصیلات عالی خصوصی نباید در آزمون‌های بهاری دختران را جذب کنند و ثبت نام دختران در کانکور ۱۴۰۲ تا اطلاع ثانی متوقف شده است.»

این در حالی است که وزارت تحصیلات عالی در ۲۹ قوس سال روان، آموزش دانش‌جویان دختر در دانش‌گاه‌ها را نیز، تا اطلاع بعدی ممنوع اعلام کرده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: