منابع در ریاست هلال احمر پروان و ادارۀ محلی این ولایت تأیید می‌کنند که به دنبال لت‌وکوب مدیر حوادث ریاست هلال احمر پروان توسط فضل‌الدین عیار، والی این ولایت، کارمندان ریاست امنیت ملی پروان مدیر اداری و مدیر حوادث ریاست هلال احمر را به‌منظور بازجویی‌های بیش‌تر بازداشت کرده‌اند.

یک منبع معتبر از ریاست هلال احمر پروان به سلام‌وطندار می‌گوید که قرار بود ۲۷۸ کارتن خُرمای کمک‌شده از سوی عربستان سعودی بر بنیاد اصول و کارشیوه‌های جمعیت هلال احمر افغانی به خانواده‌های قربانیان، معلولان و افراد نیازمند در این ولایت، توزیع شود.

به گفتۀ منبع، در حالی که مسئولان ادارۀ محلی پروان نیز در جریان قرار داده شده بودند، اما روز دوشنبۀ همین هفته والی پروان مدیران حوادث و اداری ریاست هلال احمر این ولایت را به مقام ولایت فرا می‌خواند و دستور می‌دهد که خُرمای کمک‌شده را به کودکان پرورشگاه، بانوان مرکز حمایتی، زندانیان زندان پروان و دانش‌جویان خوابگاه دانشگاه این ولایت، توزیع کنند.

فضل‌الدین عیار، والی پروان

مدیر حوادث ریاست هلال احمر پروان در برابر این دستور والی پروان گفته که بر بنیاد اصول هلال احمر، آنان ناگزیر اند خُرمای کمک‌شده را توزیع کنند، اما این حرف او با واکنش تند والی پروان روبه‌رو شده و در دفتر کارش مدیر حوادث ریاست هلال احمر را لت‌وکوب، تهدید و توهین کرده است.

نه‌تنها این، فردای آن‌روز (سه‌شنبه) کارمندان ریاست امنیت ملی پروان مدیران اداری و حوادث ریاست هلال احمر این ولایت را بازداشت و به این ریاست منتقل می‌کنند.

از سویی دیگر، موظفان دادستانی نظامی گدام‌های ریاست هلال احمر پروان را نیز بازرسی کرده‌اند. جمیع‌الله نورستانی، رئیس امنیت ملی پروان هرچند بازداشت این دو مدیر ریاست هلال احمر این ولایت را تأیید می‌کند، اما دربارۀ آن جزئیات نمی‌دهد و پیش از وقت می‌داند.

خواستیم دیدگاه والی پروان را نیز در این باره داشته باشیم؛ اما او نه در دفترش حضور داشت و نه به تماس‌های خبرنگار سلام‌وطندار پاسخ داد.

با این‌همه، عبدالرحمان کلان‌تری، رئیس عمومی حوادث جمعیت هلال احمر افغانی به سلام‌وطندار می‌گوید که هلال احمر یک نهاد امدادرسان بشری بی‌طرف است و هیچ گروه و نهادی حق بازپرس از کارمندان این نهاد بشردوستانه را ندارد. به گفته آقای کلان‌تری، بازپرس کارمندان جمعیت هلال احمر افغانی و بازرسی دفترها و گدام‌های این نهاد حق هیچ فرد و گروهی نیست و خلاف همه موازین بشری‌ست.

این تنش‌ها پس از آن اوج گرفته که قرار بود ۲۹۸ کارتن خُرما به پروان انتقال داده شود، اما ۲۷۸ کارتن انتقال داده شده است و مسئولان مرکزی جمعیت هلال احمر افغانی در کابل تأیید می‌کنند که ۲۰ کارتن خُرما از کابل کم‌تر به پروان منتقل شده است. این در حالی‌ست که ریاست هلال احمر پروان از نبود رئیس رنج می‌برد و رئیس این نهاد خدمتی به کابل فرا خوانده شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: