Asset 1SWN

پاسخ‌ قانونی به نقد دانش: نمایندۀ حزب شما هم از این طرح حمایت کرده

Qanoni

محمدیونس قانونی، رئیس کمیتۀ تهیه و توحید پیش‌نویس طرح صلح افغانستان در واکنش به سخنان محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری می‌گوید که طرح رئیس‌جمهور در یک صفحه به آنان رسیده که برگزاری انتخابات زودهنگام با حفظ نظام را پیشنهاد کرده بود و این طرح بدون کم و کاست در پیش‌نویس درج شده است.

آقای قانونی امروز (سه‌شنبه، ۲۴ حمل/فروردین) در نشستی در کابل می‌گوید، در بحث‌ها مطرح شد که در نشست استانبول، طرح نخست، طرح رئیس‌جمهور باشد و از طالبان دعوت شود که انتخابات زودهنگام را بپذیرند. اما می‌افزاید که این پرسش مطرح بود که اگر طالبان این طرح را نپذیرفتند چه؟

او می‌گوید، در صورتی‌که طالبان طرح نخست را نپذیرفتند، گزینه دوم تشکیل «دولت انتقالی صلح» است، «دولت مشارکتی که هم طالب خود را در آن ببیند، هم مردم افغانستان در آن خود را ببینند و هم راه ختم جنگ پیدا شود.»

محمدسرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهور پیش‌نویس طرح صلح شورای عالی مصالحۀ ملی زیر نام طرح «توافق‌نامۀ صلح» را نقد کرده گفته است که این طرح به جای تقویت اجماع در جبهۀ جمهوریت، اختلافات در درون این جبهه را برجسته ساخته است و از همین‌رو به هیچ صورت قابل ارایه در نشست استانبول یا نشست دیگر نیست.

در این نقد که از سوی دفتر رسانه‌های معاونیت دوم ریاست‌جمهوری نشر شده، آمده است که در این طرح، با طرح رئیس‌جمهور و حکومت افغانستان برخورد اهانت‌آمیز صورت گرفته است.

قانونی می‌گوید که مطرح‌شدن رئیس‌جمهور و نخست وزیر و معاونان آن‌ها در این طرح برای «تأمین وحدت ملی و حفظ وحدت سیاسی بوده که به کسی توهین نشده و دعوت همه به یک طرح غیرعملی است.»

محمدسرور دانش گفته بود که در پیش‌نویس طرح صلح شورای عالی مصالحۀ ملی در حقیقت دیدگاه تنها یک حزب برجسته شده است.

اما قانونی در پاسخ به این نقد دانش می‌گوید که تمامی احزاب و شخصیت‌های مهم حکومت هم در آن‌جا حضور داشتند، از جمله حزب وحدت اسلامی افغانستان که آقای دانش نیز عضو آن است در این نشست حضور داشته و از این طرح حمایت کرده‌اند.

آقای قانونی می‌افزاید که طرح جمعیت اسلامی طرح جداگانه و متفاوت از طرح توحید شده است.

او در پاسخ آقای دانش که گفته است از زاویه دیگر این طرح در حقیقت «تقسیم قدرت بین دو قوم است» می‌گوید که «ما در افغانستان به قوم نه، به وحدت ملی و همبسته‌گی عادلانه نیاز داریم تا این خانه را بسازیم.»

به گفتۀ آقای قانونی در هیچ جای این طرح گفته نشده که کدام پست به کدام قوم افغانستان تعلق گیرد.

پیش از واکنش آقای قانونی، عطامحمد نور، رهبر شاخۀ جداشدۀ جمعیت اسلامی افغانستان که عضو کمیتۀ تهیه و توحید پیش‌نویس طرح صلح افغانستان است، در واکنش به سخنان دانش که برخورد با طرح ریاست‌جمهوری افغانستان را «توهین آمیز» خوانده بود، این برداشت را نادرست خواند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام