از دو روز به این‌سو درگیری شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در شهر لشکرگاه، مرکز هلمند جریان دارد؛ تا جایی‌ که شب گذشته عملیات هوایی و زمینی نیروهای امنیتی خواب را از چشم باشنده‌گان این ولایت ربوده بود.

باشنده‌گان لشکرگاه می‌گویند که بیش‌تر مناطق این شهر در ادارۀ طالبان قرار دارد و هم‌اکنون جنگ در مناطق مهم دولتی جریان دارد. آنان از طرف‌های درگیر می‌خواهند که به غیرنظامیان آسیب نرسانند و از خانه‌های مردم به‌عنوان سنگر استفاده نکنند.

به گفتۀ باشنده‌گان لشگرگاه، در عملیات هوایی و جنگ رودررو به غیرنظامیان تلفات وارد شده است و به‌دلیل شدت جنگ مردم نمی‌توانند جسدهای کشته‌شده‌گان را دفن کنند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

در همین حال، محمدکریم اتل، نمایندۀ مردم هلمند در مجلس نماینده‌گان می‌گوید که شهر لشکرگاه نیاز به توجه ویژه دارد. او می‌افزاید که اگر نیروهای کمکی به لشکرگاه نرسند، تمام شهر به‌دست طالبان خواهد افتاد.

از جانبی هم، اجمل‌ عمر شینواری، سخنگوی مشترک نهادهای امنیتی و دفاعی می‌‎پذیرد که تهدیدهای امنیتی در هلمند، هرات و کندهار افزایش یافته است، اما می‌گوید که نیروهای مستقر در این ولایت‌ها توانایی جلوگیری از پیش‌روی طالبان را دارند.

برخی از منابع تأیید می‌کنند که شماری از سربازان کمکی و کوماندو به لشکرگاه رسیده‌اند؛ اما این تعداد بسنده نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان می‌گوید که درگیری در شهر لشکرگاه جریان دارد و این جنگ به‌زودی پایان خواهد یافت.

شب گذشته شماری از نماینده‌گان و باشنده‌گان هلمند با جنرال بسم‌الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع در کابل دیدار کردند و از دولت خواستار توجۀ جدی به وضعیت این ولایت شدند.

امروز نیز شماری از باشنده‌گان هلمند با راه‌اندازی یک راهپیمایی اعتراضی در کابل خواهان پایان فوری جنگ در این ولایت شدند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: