سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید، در نتیجۀ حملات طالبان در ولایت هلمند و ادامۀ درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و این گروه تمامی راه‌های رفت‌وآمد بسته شده است.

این نهاد امروز (پنج‌شنبه، ۲۴ میزان/مهر) با نشر اعلامیه‌یی می‌گوید، از آغاز حملات طالبان بر شهر لشکرگاه دست‌کم، ۳۵ هزار تن خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. عفو بین‌الملل می‌گوید، باید طرف‌های درگیر به غیرنظامیان اجازۀ خروج امن از شهر لشکرگاه را بدهند.

بر بنیاد اعلامیۀ سازمان عفو بین‌الملل، وضعیت برای غیرنظامیان در این ولایت وخیم است. این نهاد با ابراز نگرانی می‌گوید که هیچ‌ نشانه‌یی از فروکش‌کردن جنگ در هلمند وجود ندارد و احتمال دارد رقم آواره‌گان افزایش یابد و وضعیت آنان وخیم‌تر شود.

سازمان عفو بین‌الملل می‌افزاید که آواره‌گان و بی‌جاشده‌گان جنگ در هلمند نیازمند کمک‌های صحی، غذایی و دیگر کمک‌های بشردوستانه هستند.

پیشتر دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، نیز گفته است که در درگیری‌های هفتۀ جاری در ولایت هلمند، هزاران غیرنظامی از خانه‌های‌شان آواره شده‌اند.

با گذشت شش روز، جنگ در هلمند هنوز هم ادامه دارد و هم‌اکنون جنگ در منطقۀ بولان در مربوطات حوزۀ سوم شهرلشکرگاه مرکز این ولایت جریان دارد. نیروهای امنیتی تلاش دارند تا مناطق از دست‌رفته در ولسوالی‌های نادعلی به ویژه منطقۀ چاه‌انجیر را پس بگیرند.

شماری از نیروهای امنیتی می‌گویند، برخی مناطق از دست‌رفته را پس گرفته‌اند و در حال پیش‌روی هستند.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند می‌گوید، در این درگیری‌ها تاکنون ۷ غیرنظامی کشته شده و ۲۳ غیرنظامی دیگر زخم برداشته‌اند. او می‌افزاید که در نتیجۀ جنگ رو در روی شب گذشته یک نیروی امنیتی کشته و ۵ نیروی دیگر زخمی شده‌اند.

سخنگوی والی هلمند می‌گوید، شب گذشته نیروهای امنیتی بر منطقه چاه‌انجیر ولسوالی نادعلی و شاهراه هلمند-کندهار حملات هوایی انجام  داده‌اند که در نتیجۀ آن ۳۶ طالب کشته و ۱۱ طالب دیگر زخمی شده‌اند.

ریاست صحت هلمند روز گذشته اعلام کرد که ۱۹ کشته و ۱۵۰ زخمی به شفاخانۀ ولایتی و ایمرجنسی این ولایت منتقل شده‌اند که در میان آنان غیرنظامی نیز شامل‌اند.

در نتیجۀ ادامۀ درگیری‌ها در هلمند، شمار خانواده‌های بی‌جاشده در حال افزایش‌اند. محمدرامین، رئیس مهاجران هلمند می‌گوید، تا روز گذشته ۵۱۰۰ خانوادۀ آواره به این ریاست ثبت شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: