در نتیجه‌ی لغزش زمین در ولسوالی یاوان بدخشان، بیش از ۳۲۳ خانه‌ی رهایشی در چهار روستای این ولسوالی ویران و ۷۲۲ خانواده بی‌جا شده اند.

باشندگان ولسوالی یاوان، می‌گویند که لغزش زمین در این ولسوالی هنوز هم ادامه دارد و باشندگان روستاهای تخریب‌شده و در معرض خطر، در حال ترک خانه‌های شان اند.

نجیب‌الله سرحدی، باشنده‌ی ولسوالی یاوان، می‌گوید کمکی که از سوی مسئولان به آسیب‌دیدگان این رویداد توزیع شده، تنها پنج هزار افغانی به هر خانواده بوده است. به گفته‌ی او، «کمک مواد غذایی، البسه، ادویه و آب به مردم نرسیده است. متأسفانه حدود بالاتر از یک هزار طفل، زن و مرد در فضای باز که حتا یک چادر ندارند، سر میدان اند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

باشندگان ولسوالی یاوان، هم‌چنان می‌گویند که در اثر لغزش زمین، ده‌ها جریب زمین کشاورزی، باغ و خانه‌های رهایشی زیادی به گونه‌ی کامل تخریب شده است. آن‌ها، می‌افزایند که راه‌های ارتباطی روستاهای «مَرچ، مَرچ مرکزی، یدنیل و نوآباد یدنیل» نیز به مرکز ولسوالی بسته شده است و باشندگان محل، به آب آشامیدنی، مواد خوراکی و سرپناه دست‌رسی ندارند.

حسیب‌الله اکبری، دیگر باشنده‌ی ولسوالی یاوان، می‌گوید: «دولت هم آمد دید. خواست ما همین است که هرچه عاجل‌تر بتوانند سرک‌ها را به قریه‌ها وصل بسازند. برای مردم یک سرپناه یا خیمه‌ای تعیین شود که یک جا جمع شوند و دیگر مواد غذایی اشد ضرورت است که به مردم رسانده شود. فعلاً همه در یک حالت نا هنجاری به سر می‌برند.»

مسئولان ریاست مبارزه با حوادث طبیعی بدخشان، نیز می‌گویند که در اثر لغزش زمین در ولسوالی یاوان، چهار روستا تخریب شده و زیر تهدید جدی قرار گرفته است. به گفته‌ی آن‌ها، در این رویداد، بیش از ۷۲۲ خانواده بی‌جا شده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمد کامگار، آمر مبارزه با حوادث طبیعی بدخشان، می‌گوید که برای کمک به آسیب‌دیدگان لغزش زمین در ولسوالی یاوان، در هم‌آهنگی با مؤسسه‌های امدادرسان، سرپناه موقت در نظر گرفته شده است. او تأکید می‌کند که اکنون، روند کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان جریان دارد.

آمر مبارزه با حوادث طبیعی بدخشان، می‌افزاید: «برای کمک، قرار است یک مقدار مواد انتقال پیدا کند. لغزش زمین در حال حرکت است؛ چون فاصله یک ساعت قبل با بعدش تفاوت دارد. تقریباً ۳۰ تا ۵۰ سانتی و بعضی وقت‌ها یک متر لغزش که هنوز هم ادامه دارد، است؛ چون مواد فصولی که داخل زمین است، هر لحظه در حال تعاملات کیمیاوی است که منجر به انفجار می‌شود.»

گفتنی است که لغزش زمین در ولسوالی یاوان بدخشان، سه روز پیش در روستای یدنیل این ولسوالی رخ داده بود و تا اکنون، دامنه‌ی آن به چهار روستای ولسوالی یاوان، گسترش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: