شماری از زمین‌داران در روستاهای «جرنوروز، عدین‌خیل و آقتاش» ولسوالی سیدخیل پروان، مدعی اند که بلندرفتن سطح آب در رودخانه‌ی محله‌ی شان‌، سبب تخریب صدها جریب زمین کشاورزی شده است.

حبیب‌الله حازم، زمین‌دار در روستای «عدین‌خیل» ولسوالی سیدخیل، به سلام‌وطندار می‌گوید که چندین جریب کشت‌زار گندمش در نتیجه‌ی این آب‌خیزی از بین رفته است و یک مسجد، یک مکتب و یک مرکز صحی نیز در معرض نابودی قرار دارد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

حازم، می‌افزاید که از این آب‌خیزی حدود دو هفته می‌گذرد؛ اما تا کنون هیچ نهادی در این زمینه توجه نکرده است. او از حکومت سرپرست خواستار رسیدگی به این معضل است و دلیل بلندشدن آب بر زمین‌های خود و هم‌روستاییانش را نبود دیوار استنادی در کناره‌های رودخانه بیان می‌کند.

در همین حال، مجیب‌الرحمان حبیبی، رییس حوزه‌ی دریایی چاریکار غوربند، نیز می‌گوید که در نتیجه‌ی سروی تازه‌، آب رودخانه‌ی غوربند که به رودخانه‌ی سیدخیل می‌ریزد، در اثر بارندگی‌های پسین ۵ تا ۶ مترمکعب نسبت به سال گذشته در این رودخانه افزایش یافته است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

گفتنی است که آب رودخانه‌ی دره‌ی غوربند از ولسوالی سیدخیل می‌گذرد که در تابستان، آب مورد نیاز هزاران جریب زمین کشاورزی را فراهم می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: