هیئت امارت اسلامی که برای بررسی تخریبات اطراف دریای آمو به ساحه اعزام شده بود، می‌گوید که پیش‌گیری از تخریب بیش‌تر خاک افغانستان در اثر آب‌خیزی‌های دریای آمو و تحکیم‌ کناره‌ی دریا، در توان امارت اسلامی نیست.

عطاءالله عمری، سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، با هشدار از وقوع فاجعه در اطراف دریای آمو، خواستار هم‌کاری سازمان‌های بین‌المللی برای پیش‌گیری از تخریب بیش‌تر اراضی افغانستان شد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌گوید‌: «یک فاجعه‌ی بشری این جا وقوع یافته، این تنها به امکانات امارت اسلامی نیست، برای همین این مجلس را گرفتیم که اهل خیر و مؤسسه‌ها و نهادهای خیریه در این راستا، هم‌کاری کنند.»

در ترکیب هیئت امارت اسلامی که کارمندانی از چندین وزارت وجود دارد، می‌گوید که برای تحکیم اطراف دریای آمو به شش میلیارد افغانی نیاز است.

مجیب‌الرحمان عمر، معین وزارت انرژی و آب، می‌گوید: «ما تخمینی شش میلیارد افغانی برآورد کردیم و از این میان به دو میلیارد افغانی به گونه‌ی عاجل نیاز است و این در توان امارت اسلامی نیست.»

بر اساس معلومات این هیئت، در بخش‌هایی از کناره‌های دریای آمو، تا ۲۵ کیلومتر خاک افغانستان زیر آب رفته و در اثر آن، صدها خانه‌ی مسکونی، مکتب، مسجد و مدرسه‌ زیر آب شده است و ده‌ها هزار تن از ساکنان اطراف دریای آمو آواره شده ‌اند.

همین گونه، مسئولان می‌گویند که اکنون، شمار بسیاری از خانواده‌ها در اطراف دریای آمو در معرض تخریبات آبی قرار دارند. ضیاءالرحمان آریوبی، معین وزارت معادن و پترولیم، می‌گوید که بخشی از منابع طبیعی افغانستان نیز، در معرض تخریبات دریای آمو قرار دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «در اطراف دریای آمو یک معدن بزرگ طلا قرار دارد که ظرفیت تقریباً ۳۰ تُن طلا را دارد و این معدن نیز در معرض تخریبات قرار دارد.»

گفتنی است که هم‌اکنون، امارت اسلامی نزدیک به پنجاه میلیون افغانی را در بخش جلوگیری از تخریبات اراضی اطراف دریای آمو، اختصاص داده ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: