قرارداد استخراج نفت حوزه‌ی دریای آمو، امروز (پنج‌شنبه، ۱۵ جدی) در یک نشست خبری‌، میان وزارت معادن و پترولیم و شرکت چینی «CPEIC» در کابل امضا شد.

مسئولان وزارت معادن و پترولیم، می‌گویند که ارزش این قرارداد برای سه سال ۴۴۵ ‌میلیون دالر امریکایی است و شرکت چینی «CPEIC»، می‌تواند تا ۲۵ سال مواد نفتی را از این حوزه استخراج کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم، می‌گوید: «ما امروز قرارداد استخراج پنج بلاک نفتی دریای آمو را با یک شرکت چینایی امضا کردیم و این قرارداد برای یک سال به گونه‌ی آزمایشی است و اگر مواد این قرارداد درست عملی نشود، قرارداد فسخ می‌شود.»

در همین حال، شماری از مقام‌های امارت اسلامی، از شرکت چینی طرف قرارداد می‌خواهند که برای استخراج مواد نفتی، معیارهای بین‌المللی را در نظر بگیرد.

عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، می‌گوید که با تطبیق این پروژه، برای ۳۰۰۰ تن زمینه‌ی کار فراهم می‌شود. او می‌افزاید: «ما از شرکت CPEIC می‌خواهیم که در استخراج مواد نفتی باید معیارهای بین‌المللی را در نظر بگیرد و این پروژه، می‌تواند در خودکفایی افغانستان کمک کند.»

بر بنیاد این قرارداد، انتظار می‌رود شرکت «CPEIC»، کار عملی استخراج نفت از حوزه‌ی دریای آمو را از جدی سال روان آغاز کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

وانگ یو، سفیر چین در کابل، با استقبال از امضای این قرارداد می‌گوید: «امضای این قرارداد بیان‌گر دوستی افغانستان و چین است و ما برای رشد اقتصاد افغانستان، برنامه‌های متفاوتی داریم و در کنار این برنامه، برنامه‌های دیگری نیز روی دست داریم.»

مسئولان وزارت معادن و پترولیم، می‌افزایند که میزان نفت حوزه‌ی دریای آمو به ۸۷ میلیون تن می‌رسد و در استخراج نفت از این حوزه، امارت اسلامی ۳۵ درصد سهم دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: