به‌دنبال حمله‌های هراس‌افگنانۀ اخیر در غرب کابل، محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل این حمله‌ها را نظام‌مند و هدف‌مند می‌خواند و آن را مصداق نسل‌کشی عنوان می‌کند.

آقای خلیلی در واکنش به حمله‌های هراس‌افگنانۀ اخیر و کشتار مردمان هزاره‌ می‌گوید که این روی‌داد‌ها به هدف نابودی قوم هزاره صورت می‌گیرد و گروه‌های جنایت‌کار در تلاش حذف فیزیکی هزاره‌ها اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان می‌افزاید، با آن‌که در جبهه‌های جنگ از اقوام دیگر نیز کشته می‌شوند، اما این‌که هزاره‌ها به‌شکل دیگری و به‌نام تبار و مذهب کشته می‌شوند، قابل قبول نیست. به گفتۀ محمدکریم خلیلی، وضعیت هزاره‌ها در افغانستان به اندازه‌یی خراب شده است که آنان در هیچ ‌جایی مصونیت جانی ندارند.رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان می‌گوید: «این باند جنایت‌کار هدفش نابودی یک قوم است. اگر در مدرسه، مسجد، آموزشگاه یا سالون است، باید همۀشان به‌نام هزاره به خاک و خون کشیده شوند. چه معنا دارد جز این‌که مصداق نسل‌کشی قرار دارند. از این‌جاست که مردم هزاره حوصلۀشان به سر رسیده است و فریاد خود را بلند کرده‌‌اند علیه باندهای تبه‌کار و جنایت‌کاری که دست به این جنایت می‌زنند.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

آقای خلیلی در این نشست می‌گوید، هزاره‌ها در برابر گروه‌های جنایت‌کار که به‌نام قوم و تبار آدم می‌کشند، کوتاه نمی‌آیند و اگر روند همین‌گونه ادامه داشته باشد، آنان از خود دفاع خواهند کرد. «من طرف‌دار سلاح‌گرفتن مردم هزاره هنوز نیستم؛ اما هر حوصله از خود حد دارد. صبر هم از خود حد دارد، به‌جایی نرسد که مردم خود تصمیم بگیرند. قطعا در آن‌زمان شرایط دیگری‌ است. مجبور نکنند که این مردم خودشان دست به دفاع بزنند.»

آقای خلیلی در حالی از کشتار هدف‌مند مردم هزاره انتقاد می‌کند که حمله‌های انتحاری، قتل‌های هدف‌مند و انفجار ماین‌های مغناطیسی در مناطق هزاره‌نشین افزایش یافته است. در آخرین مورد، روز گذشته در دو انفجار در ناحیه‌های ششم و سیزدهم شهر کابل، ۷ غیرنظامی کشته و ۶ تن دیگر زخمی شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: