شماری از خبرنگاران تخار با پیام‌های «دست‌رسی به اطلاعات حق ماست»، در برابر دروازۀ مقام این ولایت اعتراض کرده و مسئولان اداره‌های محلی تخار را به ندادن معلومات از روی‌دادهای این ولایت، متهم کرده‌اند.

این خبرنگاران می‌گویند، در وضعیتی که ولسوالی‌ها یکی پی دیگری به‌دست طالبان سقوط می‌کند و دلایل آن نیز روشن نیست، مسئولان محلی تخار دربارۀ روی‌دادهای امنیتی هیچ‌گونه اطلاعاتی را با رسانه‌ها شریک نمی‌کنند.

در همین حال، شفیق پویا و نصرت ابراهیم، دو تن از خبرنگاران در تخار به سلام‌وطندار می‌گویند که مسئولان ادارۀ محلی برنامه‌یی به‌‌خاطر مصونیت خبرنگاران ندارند و با بدترشدن وضعیت امنیتی و خطر سقوط مرکز تخار، تهدیدات نیز متوجه جان خبرنگاران و خانواده‌های‌شان خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

شمار دیگری از خبرنگاران در تخار به این باور اند که منابع نزدیک به دولت برای روحیه‌دادن به نیروهای امنیتی، خبرهای دروغ را نشر می‌کنند.

فاروق‌الله عظیمی، رئیس اطلاعات و فرهنگ تخار نیز با تأیید انتقاد و نگرانی‌های خبرنگاران این ولایت می‌گوید که این موضوع را در چند نشست با مسئولان اداره‌های محلی تخار شریک کرده است تا حق دست‌رسی به اطلاعات نقض نشود و برای رسانه‌ها معلومات کافی داده شود.

به گفتۀ رئیس اطلاعات و فرهنگ تخار، از این‌که وضعیت روزبه‌روز حساس‌تر شده می‌رود و نظر به برنامه‌ریزی‌های امنیتی و مصروفیت‌های مسئولان محلی، اطلاعات کم‌تر در اختیار خبرنگاران قرار داده شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خواستیم در این باره دیدگاه مسئولان ادارۀ محلی تخار را نیز داشته باشیم؛ اما با تلاش‌های بسیار موفق نشدیم.

گفتنی‌ست در چند روز پسین حدود ده ولسوالی در تخار به تصرف طالبان درآمده است. با این حال، به گفتۀ خبرنگاران تخار، مسئولان محلی هیچ‌گاهی حاضر به دادن اطلاعات دربارۀ روی‌دادهای یادشده نشده و از این‌رو خبرنگاران با مشکل روبه‌رو اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: