Asset 1SWN

وزارت داخله بدترین نهاد در تطبیق قانون دسترسی به اطلاعات شناخته شد

moi_afghanistan

بررسی دیده‌بان شفافیت افغانستان در مورد تطبیق قانون دست‌رسی به اطلاعات در نوزده نهاد دولتی کشور نشان می‌دهد که وزارت داخله در تطبیق قانون دست‌رسی به اطلاعات بدترین نهاد دولتی است.

دیده‌‎بان شفافیت افغانستان نتیجۀ گزارش تحقیقی‌اش را که در مورد تطبیق قانون حق دست‌رسی به اطلاعات در نوزده نهاد دولتی انجام داده، امروز دوشنبه، هفتم میزان، در یک نشست خبری به مناسبت بزرگ‌داشت از روز جهانی دست‌رسی به اطلاعات در حضور شماری از مقام‌های حکومتی و رسانه‌ها در کابل همه‌گانی کرد.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که وزارت‌ زراعت، کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی و ادارۀ تدارکات ملی به ترتیب بیش‌ترین امتیاز را در این بررسی کسب کرده‌اند.

سید اکرام افضل، رئیس اجرایی دیده‌بان شفافیت می‌گوید، وزارت زراعت با کسب ۴۷ امتیاز در صدر این جدول قرار گرفته است.

از روز جهانی دست‌رسی به اطلاعات در حالی بزرگ‌داشت به عمل می‌آید که شمار زیادی از خبرنگاران در بخش دست‌رسی به اطلاعات از سوی نهادهای دولتی، با چالش‌ مواجه ‌اند

صدیق صدیقی، سخن‌گوی رئیس‌جمهور می‌گوید که دولت افغانستان دست‌رسی به اطلاعات را در روشنایی قانون اساسی، قانون رسانه‌های همه‌‎گانی و قانون حق دست‌رسی به اطلاعات حق هر شهروند کشور دانسته و به حراست از آن، متعهد است.

افغانستان قانونی را در قالب حق دست‌رسی به اطلاعات در سال ۲۰۱۸ میلادی به تصویب رساند. بر بنیاد این قانون، هر شخص اجازه دارد به اطلاعات دست‌رسی داشته باشد.

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام