پس از اظهارات و نگرانی‌های خبرنگاران مبنی بر محدودشدن دست‌رسی به اطلاعات، مسئولان شورای سرتاسری ژورنالیستان افغانستان از امارت اسلامی می‌خواهند که اطلاعات را باید به‌طور دقیق در اختیار خبرنگاران قرار دهد.

حفیظ‌الله بارکزی، رئیس شورای سرتاسری ژورنالیستان افغانستان، امروز در یک نشست خبری در شهر کابل می‌گوید که خبرنگاران با دست‌رسی‌نداشتن به اطلاعات روبه‌رو اند. آقای بارکزی هم‌چنان می‌گوید که برای بهبود وضعیت اطلاع‌رسانی در کشور، باید کمیسیون‌های هماهنگی ایجاد شود تا معلومات لازم و دقیق در اختیار خبرنگاران قرار گیرد.

حفیظ‌الله بارکزی می‌افزاید: «پیش از این در وزارت اطلاعات و فرهنگ کمیسیون‌ها وجود داشت، نیاز است تا در این شرایط حساس میان کمیسیون دست‌رسی به اطلاعات و کمیسیون شکایات هماهنگی به‌میان آید و معلومات به گونۀ دقیق به خبرنگاران داده شود. باید کمیسیون‌ها به‌میان آید تا نمایندۀ کمیسیون‌ها و خبرنگاران مشکلات‌شان را حل کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

براساس گفته‌های رئیس شورای سرتاسری ژورنالیستان افغانستان، چالش دست‌رسی‌نداشتن به اطلاعات هنوز پابرجاست و با تغییر نظام، ارایۀ اطلاعات به خبرنگاران بهبود چندانی نیافته است.

در همین حال، شماری از خبرنگاران نیز می‌گویند که پس از تسلط امارت اسلامی بر کشور، مسئولان امارت اسلامی از شریک‌کردن اطلاعات با آنان خودداری می‌کنند. آنان می‌افزایند که با گذشت هر روز محدویت‌های تازه‌یی بر روند اطلاع‌رسانی وضع می‌شود و این امر فضا را برای خبرنگاران تنگ‌تر کرده است.

نسیمه، یک تن از خبرنگاران در بلخ می‌گوید: «دست‌رسی به اطلاعات در دو ماه اخیر محدود شده است. تمام خبرنگارانی که در بلخ کار می‌کنند، در بیش‌تر موارد بدون منبع باقی می‌مانند و کسی نیست که برای‌شان معلومات بدهد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ذکرالله، یک تن دیگر از خبرنگاران نیز می‌گوید: «با گذشت هر روز دست‌رسی به اطلاعات جای‌گاه خود را از دست می‌دهد؛ یعنی محدودیت‌های تازه‌یی وضع شده و تعیین‌کنندۀ کل یک نهاد است و خبرنگارها اجازه ندارند که برای تهیۀ گزارش به نهادهای دیگر بروند. همین موضوعات فضا را تنگ‌تر ساخته است. آن‌چه مسئولان در مرکز می‌گویند، با مسئولانی که در ولایت‌ها اند، حرف‌های‌شان خیلی تفاوت دارد.»

دست‌رسی‌نداشتن به اطلاعات از مشکلات تازۀ خبرنگاران نیست. پیش از این و در دولت پیشین نیز آنان با این مشکل روبه‌رو بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: