مسئولان اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان از نبود مکانیسم محافظتی درست برای خبرنگاران انتقاد می‌کنند و می‌گویند، در حالی که پیشنهادهایی برای پشتی‌بانی از خبرنگاران به مسئولان امارت اسلامی داده‌، اما هنوز موفق نشده‌اند به آن‌چه می‌خواستند دست یابند.

مسرور لطفی، مسئول رسانه‌یی اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان، امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید، در حالی که در دیدارها با مسئولان امارت اسلامی پیشنهادهایی به‌منظور ایجاد مکانیسم محافظتی مشخص و درست برای پشتی‌بانی از خبرنگاران داده‌، اما هنوز نتوانسته‌اند به آن‌چه می‌خواستند برسند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مسرور لطفی، مسئول رسانه‌یی اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان

مسئول رسانه‌یی اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان می‌افزاید که آنان تلاش می‌کنند امارت اسلامی را قناعت بدهند تا در تفاهم با نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها، یک برنامۀ حقوقی منظم را که بتواند به مشکلات خبرنگاران رسیده‌گی کند، آماده کنند.

در همین حال، شماری از خبرنگارانی که در این نشست شرکت کرده بودند، با انتقاد از ضعف نهادهای پشتی‌بان خبرنگاران و رسانه‌ها می‌گویند که هرگاه مورد خشونت قرار می‌گیرند، نهادهای پشتی‌بان خبرنگاران اقدامی برای دادخواهی آنان نمی‌کنند. آنان می‌افزایند، به مسئولان وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی صدا می‌زنند که بیایند و یک نهاد پشتی‌بان از رسانه‌ها ایجاد کنند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

اما بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که آنان کارشیوه‌یی را برای فعالیت خبرنگاران ترتیب کرده‌ و به هم‌کاری با خبرنگاران و رسانه‌ها متعهد ‌اند.

با این همه، در پی روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان خبرنگاران وضعیت بدتری در مقایسه با حکومت پیشین داشته و در جریان پوشش روی‌دادهای خبری بارها مورد لت‌وکوب نیروهای امارت اسلامی قرار گرفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: