به ادامه‌ی گشت‌زنی هواپیماهای بی‌سرنشین امریکا بر فراز افغانستان، حمدالله فطرت، معاون سخن‌گوی امارت اسلامی، آن را تجاوز به قلمرو افغانستان عنوان می‌کند و از امریکا می‌خواهد که به حریم فضایی افغانستان احترام بگذارد.

معاون سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌‌گوید: «گشت‌زنی هواپیماهای بی‌سرنشین امریکایی بر حریم فضایی افغانستان را تجاوز می‌دانیم و آن را محکوم می‌کنیم. از امریکا می‌خواهیم که به حریم فضایی افغانستان حرمت بگذارد.»

سال گذشته نیز هواپیماهای بی‌سرنشین امریکا در ولایت‌های مختلف گشت‌زنی می‌کرد که محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی، گفته بود که هواپیماهای بی‌سرنشین امریکا از خاک پاکستان به پرواز درمی‌آید و وارد حریم هوایی افغانستان می‌شود.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

پس از آن، شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی، گفت که پاکستان در بدل اجازه‌دادن به عبور هواپیماهای بی‌سرنشین امریکا از قلمرو فضایی‌اش، میلیون‌ها دالر دریافت می‌کند.

حمدالله فطرت، معاون سخن‌گوی امارت اسلامی، از کشورهایی که هواپیماهای بی‌سرنشین امریکا از خاک شان به پرواز درمی‌آید و وارد حریم هوایی افغانستان می‌شود، می‌خواهد که پرواز این هواپیماها را متوقف کنند.

فطرت، می‌‌افزاید: «از کشورهایی که با پروازهای هواپیماهای بی‌سرنشین از خاک شان، حریم فضایی افغانستان نقض می‌شود، می‌خواهیم که اجازه ندهند از خاک شان حریم فضایی افغانستان اشغال شود.»

پیش از این، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، گفته بود که هواپیماهای بی‌سرنشین امریکا، بیش‌تر بر فراز کندهار و نیمروز گشت‌زنی می‌کنند. با این حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی و نظامی، می‌گویند که امریکا برای حفظ قدرتش در منطقه، می‌خواهد که از طریق فضا بر افغانستان نظارت داشته باشد.

آن‌ها، می‌افزایند که امارت اسلامی باید از راه گفت‌وگو با امریکا به این مشکل رسیدگی کند. صادق شینواری، آگاه مسائل سیاسی و نظامی، می‌گوید که امریکا می‌خواهد افغانستان را از طریق فضا زیر نظارت داشته باشد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «امریکا به کشورهای قدرت‌مند پیام می‌دهد که ما در افغانستان مصارف کرده‌ایم و شما در امور افغانستان مداخله نکنید. پیام دیگر آن به امارت اسلامی است که حریم فضایی افغانستان تحت حاکمیت ما است و هر آن چه را بخواهیم، انجام می‌دهیم.»

عزیز استانکزی، دیگر آگاه مسائل سیاسی و نظامی، از حکومت سرپرست امارت اسلامی می‌خواهد که از راه‌های دیپلماتیک به این معضل رسیدگی کند. «این‌ها رادار به خاطر شناسایی هواپیماها فعال و از راه‌های دیپلماتیک گفت‌وگو کنند.»

پیش از این، امریکا ادعا کرده که ایمن الظواهری، رهبر شبکه‌ی القاعده را در آگست ۲۰۲۲ توسط یک هواپیمای بی‌سرنشین در خانه‌اش در کابل کشته؛ اما امارت اسلامی تا کنون کشته‌شدن رهبر القاعده در کابل را تأیید نکرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: