حملۀ انتحاری روز گذشته بر نمازگزاران مسجد جامع گازرگاه هرات که در آن شماری از نمازگزاران کشته و زخمی شده‌اند، با واکنش‌های بین‌المللی روبه‌رو شده است.

این حملۀ انتحاری حوالی ساعت ۱۲:۴۰ دقیقۀ پس از چاشت روز گذشته (جمعه، یازدهم سنبله)، در داخل مسجد جامع گازرگاه در شهر هرات رخ داد. فرماندهی امنیۀ هرات گفته که انتحارکننده در هنگام دست‌بوسی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب این مسجد و از عالمان دین برجستۀ این ولایت، مواد هم‌راهش را در میان انبوهی از هواداران و نگه‌بانان آقای انصاری انفجار داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان، شب گذشته در توییترش ضمن محکوم‌کردن این حملۀ مرگ‌بار، با خانواده‌های قربانیان آن ابراز هم‌دردی کرده است. آقای وِست این حمله را تروریستی عنوان کرده و خواستار بازداشت و به عدالت‌کشاندن عاملان آن شده است.

او نوشته است: «از صمیم قلب به خانواده‌های قربانیان زیادی که در انفجار مسجد گازرگاه هرات جان خود را از دست دادند یا زخمی شدند، تسلیت می‌گویم. ما این اقدام بی‌معنای تروریستی را محکوم می‌کنیم. عاملان باید به‌دست عدالت سپرده شوند.»

از سویی هم، وزارت‌های امور خارجۀ کشورهای قطر، پاکستان، ایران و دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، نیز این حملۀ خونین را محکوم کرده و آن را یک حملۀ تروریستی خوانده‌اند. آنان از مسئولان امارت اسلامی خواسته‌اند که از چنین حمله‌هایی در آینده، جلوگیری کنند.

تصویر از محل برگزاری نماز جنازۀ مجیب‌الرحمان انصاری

با این حال، شماری از شهروندان و برخی از چهره‌های سیاسی کشور نیز در واکنش به این حمله، آن را غیرانسانی و غیراسلامی خوانده‌اند.

مسئولان محلی هرات می‌گویند که این حملۀ انتحاری روز گذشته در برابر دروازۀ مسجد جامع گازرگاه هرات هنگامی رخ داد که یک فرد انتحارکننده می‌خواست دستان مجیب‌الرحمان انصاری را ببوسد. به گفتۀ آنان، در این حمله به‌شمول آقای انصاری، ۱۸ تن کشته شده و ۲۳ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

به گفتۀ مسئولان و مقام‌های محلی هرات، امارت اسلامی عاملان این حمله را بازداشت و مجازات خواهد کرد.

نوراحمد اسلام‌جار، والی هرات، در این باره می‌گوید: «امت مسلمه و ملت متدین افغانستان و امارت اسلامی افغانستان، انتقام خون پاک این عالم برجستۀ ما را از کوردلان و گم‌راهان که عالمان ما را شهید می‌کنند، خواهد گرفت.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نماز جنازۀ مجیب‌الرحمان انصاری و شماری دیگر از کشته‌شده‌گان حملۀ روز گذشته، پس از چاشت امروز با شرکت هزاران تن در مسجد جامع گازرگاه برگزار شد.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. اما مسئولان امارت اسلامی چنین حمله‌ها را به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نسبت می‌دهند.

گفتنی‌ست که نماز جنازۀ مجیب‌الرحمان انصاری و شماری دیگر از کشته‌شده‌گان حملۀ روز گذشته، پس از چاشت امروز در مسجد جامع گازرگاه برگزار شد و پس از آن قربانیان به خاک سپرده شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: