ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست، روز گذشته (یک‌شنبه، ۶ جوزا) در اظهاراتی به تلویزیون ملی، سفرهای توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان به کشورهای منطقه و بحث در باره‌ی افغانستان را کلیشه‌ای، بی‌فایده و حاشیه‌ای، خوانده است.

مجاهد، هم‌چنان گفته است که سفرهای آقای وست بدون ارتباط مستقیم با امارت اسلامی، گرهی از مشکلات باز نمی‌کند.

آگاهان سیاسی اما با اشاره به گسترش روابط امارت اسلامی با کشورهای منطقه در  یک سال پسین، می‌گویند که امریکا با استفاده از نفوذ این کشورها در پی قبولاندن خواست‌ها ومنافعش در افغانستان و  حل نگرانی‌های جهانی در این کشور است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بلال فاطمی، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید که پاسخ‌های منفی امارت اسلامی به خواست‌های جهانی و برقرارنشدن روابط مثبت با جهان در سه سال پسین، امریکا و دیگر کشورهای غربی را واداشته است تا با استفاده از قدرت‌های پرنفوذ دیگر با امارت اسلامی برخورد کنند.

او می‌افزاید: «دنیا در حال تغییر‌دادن روش خود است، اگر این‌ها می‌گویند که باید نخست با ما صحبت شود، خوب کجا امارت اسلامی گپ گوش می‌کند، جواب مثبت نمی‌دهد به دنیا؛ این حرکت‌ها سرانجام سبب ضعف نظام داخلی در افغانستان خواهد شد؛ زیرا امارت اسلامی در این سه سال مسائل کوچک را برای خود بزرگ ساخت و نتوانست کنار بیاید با دنیا.»

گفتنی است که در  نزدیک به شش ماه اخیر، توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان در سفرهای منطقه‌ای‌اش با محوریت بحث در باره‌ی افغانستان، به پاکستان، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، قطر، هند و ترکیه، سفر کرده است.

این دیدارها بیش‌تر بر محوریت بحث روی مسایل سیاسی، منافع امنیتی مشترک، نیازمندی‌های بشری، حقوق بشر و مسائل اقتصادی استوار بوده و هدف سفرها، ملاقات با شریکان امریکا در باره‌ی هم‌کاری برای پشتیبانی از شهروندان افغانستان خوانده شده است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این حال، شفیق‌الله سادات، آگاه مسائل سیاسی، با مهم‌خواندن سفرهای توماس وست به کشورهای منطقه، می‌گوید که برای حل مشکلات شهروندان افغانستان، به گفت‌و‌گوهای دوام‌دار و تفاهم جهان با امارت اسلامی نیاز است.

او می‌افزاید: «مسئله‌ی افغانستان یک مسئله‌ی پیچیده است؛ کشورهای منطقه و قدرت‌های بزرگ یقیناً که تأثیرگذار اند و نقش دارند؛ اما بدیل به امارت اسلامی نداریم؛ با امارت اسلامی هم تماس‌های مکرر باید باشد؛ نشست‌ها زمانی تأثیر دارد که طرف‌های مسئول باید نقش داشته باشند در غیر آن، این گونه نشست‌ها نتیجه‌ی ناکامی است.»

گفتنی است که توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان در سفر دو روز قبل خود به ترکیه و قطر، در باره‌ی سومین نشست دوحه در باره‌ی افغانستان و نیازهای شهروندان این کشور به کمک‌های بشری صحبت کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: