وزارت امور خارجه‌ی امریکا، با پخش اعلامیه‌‌ای گفته که توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی این کشور برای افغانستان، سفرهای منطقه‌‌ای خود را به کشورهای خاور میانه از جمله قطر، امارات متحده‌ی عربی و ترکیه، برای رأی‌زنی با مقام‌های سیاسی و مدنی افغانستان در باره‌ی بحران کنونی در این کشور، آغاز کرده است. در اعلامیه آمده است که سفر آقای وست، برای یک هفته ادامه دارد و با همتایان خود در این کشورها نیز، دیدار خواهد کرد.

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا، نوشته شده است: «وست با سفر به منطقه، می‌خواهد که دیدگاه‌های مقام‌های این کشورها را به دست بیاورد. هم‌اکنون، جامعه‌ی جهانی به دنبال راه‌کاری برای حل مشکلات بغرنج افغانستان است که با تصمیم اخیر امارت اسلامی در باره‌ی منع کار زنان با مؤسسه‌های خیریه و سازمان ملل متحد، بدتر شده است. مأموریت‌های توماس وست در منطقه در حال گسترش است تا ورودی‌ها را تضمین کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که سفرهای توماس وست، تغییری بر وضعیت افغانستان به هم‌راه نخواهد داشت. او می‌افزاید: «من فکر می‌کنم که این سفر مانند سفرهای دیگر توماس وست، نتیجه‌ای نخواهد داشت. آنان باید با خود طالبان وارد مذاکره شوند. حکومت سرپرست رأساً که محدودیت‌ها بر آموزش دختران و کار زنان را بردارد تا موضوعات افغانستان حل شود. رفتن به دیگر جا‌ها و ملاقات‌های حاشیه‌ای، نتیجه‌ی فوری نخواهد داشت.»

سیدضیا حسینی، فعال سیاسی، نیز می‌گوید که سفرهای توماس وست، تنها به دلیل نزدیک‌شدن زمان انتخابات امریکا و فشار جمهوری‌خواهان به خاطر خروج جو بایدن از افغانستان، است. او می‌افزاید: «در نزدیک به دو سال پسین، بازی ملایم سیاسی توأم با یک سلسله حمایت‌های مالی انجام شده است؛ این‌ که ما خوش‌بین این باشیم که توماس وست، این بار یک سلسله تغییرات اساسی را در پیوند به نحوه‌ی رابطه با امارت اسلامی باشد که تا کنون، به وضوح قابل مشاهده نبوده و نخواهد بود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، محمد بشار، فعال سیاسی نزدیک به امارت اسلامی، می‌گوید که امریکا، اراده‌‌ای برای تعامل مثبت با امارت اسلامی ندارد. او می‌افزاید: «امریکا همیشه به دنبال دسیسه‌سازی در برابر مردم افغانستان است و از فشار و زور استفاده می‌کند که محدودیت‌های اقتصادی و سیاسی و محدودیت‌های سفر را برای رهبران امارت اسلامی، ایجاد کرده است. نماینده‌ی امارت اسلامی، در این نشست‌ها حضور ندارد؛ به همین دلیل، این دیدوبازدیدها نتیجه نمی‌دهد.»

سفرهای منطقه‌ای نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان، برای حل بحران سیاسی این کشور، در حالی آغاز می‌شود که بازداشتن زنان از کار در دفترهای سازمان ملل متحد در افغانستان، امارت اسلامی را در برابر جامعه‌ی جهانی قرار داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: