توماس وست، نماینده‌ی‌ ویژه‌‌ی امریکا برای افغانستان، در ادامه‌ی دیدارها و رأی‌زنی‌هایش در باره‌ی افغانستان با مقام‌های کشورهای مختلف، این بار با عبدالعزیز کاملوف، معاون شورای امنیت ملی اوزبیکستان و عصمت‌الله ایرگاشف، نماینده‌ی ویژه‌ی این کشور برای افغانستان، در باره‌ی منافع مشترک دو کشور و مسائل افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده ‌است.

نماینده‌ی‌ ویژه‌‌ی امریکا برای افغانستان، در این باره در حساب کاربری اکس خود نوشته است: «خرسندم که از معاون شورای امنیت ملی اوزبیکستان کاملوف و نماینده‌ی ویژه برای افغانستان ایرگاشف در واشنگتن میزبانی کردم تا در مورد منافع مشترک فراوان و راه پیش رو در افغانستان صحبت کنیم.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

برخی از آگاهان روابط بین‌الملل، با این که روابط اوزبیکستان با امارت اسلامی را خوب توصیف می‌کنند؛ اما این کشور را کشوری تأثیرگذار بر سیاست‌های امارت اسلامی نمی‌دانند و می‌گویند که ممکن است این دیدارها بیش‌تر روی ایجاد یک هم‌آهنگی منطقه‌ای در باره‌ی افغانستان باشد.

اجمل زرمتی، آگاه روابط بین‌الملل، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «اوزبیکستان بتواند بیش‌تر لابی‌گری کند برای حل مشکلات موجود میان امارت اسلامی و امریکا باشد در او حد نیست، صرف روی ثبات منطقه‌ای و هم‌چنان تأکید بیش‌تر روی به‌وجودآمدن یک دیپلماسی منطقه‌ای پیرامون افغانستان بحث خواهد شد.»

از سویی هم، برخی دیگر از آگاهان، نگرانی‌هایی نیز نسبت به این گونه دیدارها و بحث‌ها در خصوص افغانستان دارند. آن‌ها، با اشاره بر رقابت‌های شرق‌ و غرب در مسئله‌ی افغانستان، می‌گویند که این گونه گفت‌وگوها در غیاب افغانستان ممکن است به منظور همین رقابت‌ها صورت بگیرد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

اسلام‌الدین معارج، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «منافع ملی افغانستان همیشه قربانی منافع نیابتی بلاک شرق و غرب شده است. تلاش نمایندگان اروپا و امریکا موازی پوتین با رییس‌جمهور اوزبیکستان بوده ‌است. ما دیدیم که به دنبال این دیدارها نشست‌هایی مثل فرمت مسکو در تهران و نشست شانگهای به بار آمد. دیده می‌شود که شرق و غرب می‌خواهد منافع خود را در مورد افغانستان تعقیب بکنند.»

گفتنی است که اوزبیکستان در سیاست خارجی‌اش بیش‌تر هم‌سو با رقیب ایالات متحده‌ی امریکا یعنی روسیه است و اوزبیکستان هم‌اکنون مانند روسیه روابط نسبتاً خوبی با امارت اسلامی دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: