در تازه‌ترین مورد از اظهارات انتقادی مقام‌های پاکستان در برابر افغانستان، جلیل عباس جیلانی، وزیر امور خارجه‌ی موقت این کشور، روز گذشته در یک نشست خبری از امارت اسلامی خواسته است که برای سرکوب گروه‌های شورشی از جمله اعضای تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) که به تعبیر او از خاک افغانستان در برابر امنیت پاکستان فعالیت می‌کند، اقدام کند.

در دو سال‌ گذشته مقام‌های پاکستان بارها این گونه اظهارات را مطرح کرده است و مسئله‌ی حل‌نشده‌ی امنیتی میان افغانستان و پاکستان روز‌به‌روز اختلاف‌ها میان دو کشور را بیش‌تر می‌کند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

آگاهان اما در انتقاد به این اظهارات مقام‌های پاکستانی تأکید می‌کنند که وضعیت کنونی پاکستان، ناشی از سیاست‌های حکومت این کشور است و بایستی از داخل خاک افغانستان به آن رسیدگی صورت گیرد.

محمود اضطرابی، آگاه مسائل سیاسی، در خصوص این مسئله به سلام‌وطندار چنین می‌گوید: «در واقع در وضعیتی قرار گرفته که رفتارها و سیاست‌هایش دامن خودش را گرفته ‌است؛ ولی کوشش می‌کند که برف خود را به بام دیگران بیندازد. همیشه دولت‌ها برای مسئولیت‌گریزی، کوشش می‌کنند که دیگران را مقصر فکر کنند.»

این در حالی است که به دلیل وقوع درگیری مرزی میان نیروهای امارت اسلامی و نظامیان پاکستانی، دست‌کم از پنج روز به‌ این سو گذرگاه مرزی تورخم میان افغانستان و پاکستان به روی هر گونه رفت‌وآمد بسته است.

وزارت امور خارجه‌ی افغانستان، با پخش اعلامیه‌ا‌ی خواستار حل این مسئله شده و از جانب پاکستانی خواسته ‌است اقداماتی که «خلاف حسن هم‌جواری» است، را روی‌ دست نگیرد.

با این همه، آگاهان با تأکید بر این که ادامه‌ی روابط پرتنش افغانستان و پاکستان به زیان شهروندان دو کشور است، خواهان حل این اختلاف‌ها از راه‌های دیپلماتیک اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

یوسف امین زازی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «روابط دیپلماتیک و راه‌هایی که بشود تا پاکستان را قناعت داده بتوانیم تا دیگر به افغانستان دخالت نکرده و دسیسه جور نکند، تا کنون فایده‌ای نکرده ‌است.»

گفتنی است که روز پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته، اعضای تحریک طالبان پاکستان با تصرف دو پاس‌گاه نیروهای امنیتی این کشور، نُه ‌تن از این نیروها را کشتند؛ رویدادی که سبب شد مقام‌های پاکستان یک‌ بار دیگر دست انتقاد سوی افغانستان بلند کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: