روز گذشته حسن کاظمی قمی، نمایندۀ ویژۀ دولت ایران در امور افغانستان در رأس هیأتی برای یک سفر رسمی دو روزه وارد کابل شد و با شماری از مقام‌های امارت اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد. آقای قمی به برخی رسانه‌ها گفته امیدوار است یک دولت ائتلافی در افغانستان تشکیل شود که مورد قبول همه‌گان باشد.

نمایندۀ ویژۀ دولت ایران در امور افغانستان افزوده که به افغانستان آمده است تا با مقام‌های امارت اسلامی دربارۀ چه‌گونه‌گی ایجاد هم‌کاری میان افغانستان، ایران و منطقه گفت‌وگو کند. او گفته است که با مقام‌های امارت اسلامی دربارۀ هم‌کاری‌های امنیتی و اقتصادی نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آگاهان اما دربارۀ سفر نماینده‌گان کشورهای همسایه به افغانستان، دیدگاه‌های متفاوتی دارند. شماری از آنان می‌گویند که سفر نماینده‌گان کشورهای همسایه به افغانستان، بیهوده است و به گفتۀ آن‌ها، برخی از کشورهای همسایه اهداف خود را در افغانستان دنبال می‌کنند.

حمیدالله هوتک، آگاه سیاسی می‌گوید که ایرانیان در ۴۰ سال گذشته شهروندان افغانستان را شکنجه کرده و کشته‌ یا هم به جنگ مذهبی و زبانی دامن زده‌اند.

حسن کاظمی قمی، نمایندۀ ویژۀ دولت ایران در امور افغانستان در هنگام ورود به کابل، در یک نشست به پرسش خبرنگاران پاسخ گفت.

در همین حال، نورشاه نورانی، دیگر آگاه سیاسی می‌گوید که هر کشور همسایه برای اهداف و منافع خود کار می‌کند و مقام‌های حکومت امارت اسلامی افغانستان باید به فکر منافع خود باشند. آقای نورانی می‌افزاید که روابط و تبادلات با کشورهای همسایه، تأثیر مستقیم بر ثبات و امنیت اقتصادی افغانستان دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این‌که بیش از سه ماه از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان می‌گذرد؛ اما این نظام هنوز از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: