براساس گزارش‌ها، قرار بود یک هیأت عالی‌رتبۀ پاکستان به ریاست موید یوسف، مشاور شورای امنیت ملی این کشور امروز به افغانستان بیاید؛ اما به‌ دلیل‌های ناروشنی این سفر انجام نشد. برای به تعویق‌افتادن این سفر موفق به دریافت دیدگاه مقام‌های امارت اسلامی نشدیم.

اما سیداکبر آغا، از افراد نزدیک به امارت اسلامی و یکی از آگاهان مسائل سیاسی، به سلام‌وطندار می‌گوید که احتمال دارد این سفر به‌دلیل مشکلات کشیدن سیم خاردار در امتداد خط دیورند و اظهارات اخیر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان دربارۀ فرستادن نیروی انسانی متخصص به افغانستان، به تعویق افتاده باشد.

او می‌‌افزاید: «مردم فکر می‌کردند که آنان برای گفت‌وگو دربارۀ خط دیورند و نیروی انسانی متخصص می‌آیند، به همین دلیل مردم عام از این سفر خشنود نبودند. ممکن است آنان فهمیده باشند که آن‌چه ما گفته‌ایم، مردم افغانستان از قصد ما آگاه شده باشند. احتمال دارد به همین دلیل به تعویق افتاده باشد یا این‌که از این‌سو به آنان گفته شده باشد، یا هم این‌که خودشان تصمیم گرفته باشند که افغانستان نیایند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سیداکبر آغا می‌گوید که احتمال دارد این سفر در آینده انجام شود و نیاز است تا امارت اسلامی ارتباطات خود با اسلام‌آباد را متوازن نگه‌ دارد.

در همین حال، فیض‌محمد زلاند، یکی دیگر از آگاهان مسائل سیاسی نیز به این باور است که دلیل تعویق این سفر ممکن است مداخلات مقام‌های پاکستان در امور افغانستان و اظهارات اخیر نخست‌وزیر این کشور باشد. او می‌گوید با وجود این‌که دلیل تعویق سفر این هیأت از سوی مقام‌های پاکستانی وضعیت نامساعد جوی عنوان شده است؛ اما ناهماهنگی نیز دلیل آن بوده می‌تواند.

آقای زلاند می‌افزاید: «پاکستان خواستار یک افغانستان ضعیف و محتاج به این کشور است و هیچ‌گاهی نمی‌خواهد که یک افغانستان باثبات در همسایه‌گی خود داشته باشد. به همین دلیل، پاکستان می‌خواهد با چنین سفرها و رفت‌وآمدها سیاست خود را اعمال کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که در واکنش به سفر هیأت پاکستان به افغانستان، امروز راه‌پیمایی اعتراضی نیز در نزدیکی میدان‌هوایی کابل برنامه‌ریزی شده بود. بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی روز گذشته به سلام‌وطندار گفته بود که تاریخ سفر و این‌که چه کسانی عضو این هیأت‌اند، روشن نیست.

پیش از این گفته شده بود که در جریان این سفر طرف‌ها دربارۀ گسترش روابط دوجانبه، وضعیت مهاجران افغانستان، تجارت، مسألۀ خط دیورند و مسائل دیگر گفت‌وگو خواهند کرد. خواستیم دربارۀ تعویق سفر هیأت پاکستان به افغانستان دیدگاه سفارت پاکستان در کابل را نیز داشته باشیم؛ اما به تماس‌های ما پاسخ داده نشد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: