براساس گزارش‌های پخش‌شده، سفر حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور به امارات متحدۀ عربی به‌منظور شرکت در مراسم جنازۀ خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس فقید این کشور، با ممانعت امارت اسلامی روبه‌رو شده‌ است.

با این حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی می‌گویند که این روی‌کرد امارت اسلامی، بی‌باوری را در برابر فعالیت کمیسیون عودت و ارتباط با شخصیت‌های افغانستان برای بازگشت به کشور ایجاد می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نورشاه نورانی، از آگاهان مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «این تصمیم بی‌باوری را در برابر کمیسیون عودت و ارتباط با شخصیت‌های افغانستان برای بازگشت به کشور ایجاد می‌کند و سبب می‌شود کسانی را که مایل به برگشت دوباره به افغانستان‌اند تا در صلح و ثبات زنده‌گی و با امارت اسلامی هم‌کاری کنند، ناامید سازد.»

معین‌خان سمکنی، از دیگر آگاهان مسائل سیاسی که ادعا دارد به حامد کرزی اجازۀ سفر داده نشده است، می‌گوید که این روی‌کرد امارت اسلامی اعتبار کمیسیون عودت و ارتباط با شخصیت‌های افغانستان برای بازگشت به کشور را، کم می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ او، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در دولت پیشین، پس از این‌که اجازۀ خروج دریافت کرد، دوباره به کشور برنگشته است. او می‌افزاید که اگر به رئیس‌جمهور پیشین اجازۀ سفر به بیرون از کشور داده می‌شد، فضای اعتمادسازی به‌وجود می‌آمد.

براساس گزارش‌ها، حامد کرزی می‌خواست با مقام‌های امارات متحدۀ عربی کشور را ترک کند؛ اما امارت اسلامی درخواست او برای سفر را تأیید یا رد نکرد. خواستیم دیدگاه دفتر حامد کرزی را دربارۀ تأیید یا رد این موضوع داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: