ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو روز گذشته در نشست وزیران خارجۀ این سازمان گفت که مأموریت ۲۰ سالۀ ناتو در افغانستان پُردستاورد بود. به گفتۀ او، ناتو توانست جلو هرگونه حمله‌های هراس‌افگنانه از خاک افغانستان بر متحدان این سازمان را بگیرد، سازمان‌های هراس‌افگنانۀ جهانی را ضعیف و از تبدیل‌شدن افغانستان به پایگاه امن هراس‌افگنان جلوگیری کند.

اما آگاهان سیاسی به این باور اند که حضور ۲۰ سالۀ ناتو و آمریکا در افغانستان بی‌دستاورد بود. صالح‌محمد صالح، عضو پیشین مجلس نمایند‌ه‌گان و از آگاهان سیاسی می‌گوید که ناتو در ۲۰ سال گذشته کار بنیادی و مؤثری در افغانستان نکرد. به گفتۀ او، در جریان حضور سربازان خارجی در افغانستان، گروه‌های هراس‌افگنی بیش‌تر و فعال‌تر شدند و فساد افزایش یافت.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

میربت‌خان منگل، دیگر آگاه سیاسی نیز به این باور است که ناتو و آمریکا در افغانستان هیچ دستاوردی نداشتند و در جریان مأموریت‌شان به فساد، بی‌ثباتی و نفاق دامن زدند. او می‌گوید، با آن‌که جامعۀ جهانی بر مبارزه علیه هراس‌افگنی در افغانستان تأکید می‌کرد، اما اکنون در افغانستان بیش از ۲۰ گروه هراس‌افگن فعالیت دارند.

نشست وزیران خارجۀ ناتو روز گذشته آغاز شد و امروز نیز ادامه دارد. کشورهای عضو ناتو در این نشست می‌خواهند که حضور ۲۰ سالۀ‌شان در افغانستان را ارزیابی کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: