در این اواخر اختلاف‌ها میان مقام‌های پاکستانی و امارت اسلامی افغانستان بر سر گسترش نصب سیم‌ خاردار توسط ارتش پاکستان در امتداد خط دیورند بالا گرفته و حمله‌های راکتی بر مناطق شرقی کشور نیز افزایش یافته است.

شماری از آگاهان مسائل سیاسی به این باور اند که پاکستان می‌خواهد حکومت امارت اسلامی افغانستان را تضعیف کند و وضعیت را به مردم خود و جامعۀ ‌جهانی نادرست جلوه دهد. جاوید مهمند، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که نصب سیم‌ خاردار در امتداد خط دیورند نه‌تنها به امارت اسلامی که به مردم ارتباط دارد و باید در برابر آن بی‌ایستند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

آقای مهمند می‌افزاید پاکستان با مشکلات اقتصادی روبه‌روست و می‌خواهد با برجسته‌کردن مسألۀ دیورند علاوه بر جلب توجه مردمش و جامعۀ جهانی در سطح بین‌الملل، به سود خود کار ‌کند تا کمک‌ها به افغانستان از طریق این کشور انجام شود.

جاوید مهمند می‌گوید: «با این مسأله می‌خواهد توجه جامعۀ جهانی را به خود جلب کند. موضوع اصلی این است که پاکستان می‌خواهد بانک‌های ما فلج شود و کمک‌های بشردوستانه به افغانستان از طریق بانک‌های آنان انجام شود تا مالیۀ آن به این کشور برود که با این حساب ۵۰ تا ۶۰ درصد کمک‌ها به ما می‌رسد و متباقی آن به خزانۀ پاکستان وارد می‌شود.»محمدحسن حقیار، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که پاکستان با استفاده از وضعیت کنونی که امارت اسلامی به رسمیت شناخته نشده و با مشکلات سیاسی و اقتصادی روبه‌روست، می‌خواهد نه‌تنها بر خط دیورند که حتی در این سوی خط در خاک افغانستان سیم ‌خاردار بکشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید که پاکستان اکنون از جای‌گاه قوی برخوردار است، اما اگر بخواهد با زور به نصب سیم‌ خاردار ادامه دهد، باشنده‌گان دو سوی خط دیورند در برابر این کشور خواهند ایستاد.

پیش از این مقام‌های پاکستانی و امارت اسلامی گفته بودند که مشکلات نصب سیم ‌خاردار در امتداد خط دیورند را از راه گفت‌وگو حل کرده‌اند، اما روز گذشته یکی از سخنگویان ارتش پاکستان گفت که برای نصب سیم ‌خاردار خون بسیاری داده‌اند و این پروژه قطعاً تکمیل خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: