به ادامه‌ی خواست‌های منطقه بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان، اشتراک‌کنندگان نشست «فرمت مسکو» نیز، بر نیاز تشکیل حکومت فراگیر و تأمین حقوق زنان در افغانستان تأکید کردند.

نشست فرمت مسکو که روز گذشته (جمعه، ۷ میزان) در جمهوری تاتارستان روسیه حول محور افغانستان برگزار شد، با صدور اعلامیه‌ای در رابطه به مسائل این کشور به شمول ایجاد حکومت فراگیر پایان یافت.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در اعلامیه‌ی نشست فرمت مسکو، آمده است: «هیچ پیش‌رفتی در تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان که بازتاب‌دهنده‌ی منافع همه گروه‌های قومی و سیاسی باشد، صورت نگرفته است.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که نشست فرمت مسکو، بی‌نتیجه پایان یافته است.

صادق شینواری، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که امارت اسلامی برای رفع چالش‌های موجود و نپذیرفتن حکومت فراگیر، باید طرح بدیل آن را به کشورها ارائه کند.

او می‌افزاید: «اگر به این توافق نمی‌کنند که حکومت همه‌شمول در افغانستان ایجاد شود، باید در باره‌ی بدیل آن فکر و دلیل‌های خود در مورد آن را شریک کنند که ما این گونه حکومت را نمی‌سازیم و طرح دیگر برای ایجاد حکومت همه‌شمول داریم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

گفتنی است که امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در نشست فرمت مسکو گفته است که نسخه‌ی فرمایشی حکومت فراگیر از سوی منطقه و جهان در ۴۵ سال گذشته ناکام بوده و او، از کشورها خواسته که به تشکیل چنین حکومتی در افغانستان پافشاری نکنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: