مسئولان صحی در کندز، می‌گویند که با گرم‌شدن هوا، میزان ابتلا به بیماری‌های واگیر در این ولایت، افزایش یافته است.

قیام‌الدین صافی، رییس شفاخانه‌ی ۵۰ بستر امراض انتانی و کوید-۱۹ در کندز، به سلام‌وطندار می‌گوید که در ماه گذشته، پنج هزار و ۵۰ بیمار به این شفاخانه مراجعه کرده که از این میان، ۵۴۰ بیمار که به بیماری‌های سرخکان، کانگو، کوید-۱۹ و اسهال، مبتلا بوده، بستری شده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «در این شفاخانه تمام خدمات رایگان است و از طرف آغاخان حمایت می‌شود. خواهش من از تمام هم‌وطنان ما این است که حفظ‌الصحه را مراعات کنند. هم‌چنان فعلاً در این شفاخانه ۴۳ مریض داخل بستر داریم که در میان شان، چهار مریض کانگو و باقی امراض انتانی اند.»

بابا، بیماردار در شفاخانه‌ی ۵۰ بستر کندز که برای درمان دخترش، از ولسوالی دوشی بغلان، به این شفاخانه آمده، می‌گوید: «دخترکم ۱۲ ساله است. این جا آوردیم برای تداوی مریضی کانگو. فعلاً تداوی‌اش خوب پیش می‌رود. نُه روز می‌شود که این جا آمده‌ایم»

رحمت‌الله توطاخیل، سرپرست ریاست صحت عامه‌ی کندز، علت ابتلا به بیماری‌های واگیر را استفاده از آب‌های ناپاک و زندگی‌کردن در محیط غیربهداشتی، عنوان می‌کند.

او می‌گوید: «در فصل گرما امراضی مثل اسهالات، AJ، WD، محرقه و سایر امراض ساری زیاد می‌شود؛ به دلیل این که مردم و کودکان با آب‌های ناپاک و محیط غیرصحی تماس دارند. در تمام ولسوالی‌ها و در شفاخانه‌ی حوزه‌‌ای از طرف آغاخان، مرکز صحی مخصوص برای مریضان ساری ایجاد شده است.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

گفتنی است که همه‌ساله با گرم‌شدن هوا در کندز، بیماری‌های واگیر در این ولایت، افزایش می‌یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: