شماری از باغ‌داران در میدان‌وردک به سلام‌وطندار می‌گویند که باغ‌های گیلاس و حاصلات آن در این ولایت در مقایسه با گذشته افزایش چشم‌گیری یافته است؛ اما به‌دلیل نبود بازار مناسب بسیاری از باغ‌داران محصولات خود را به نیم قیمت می‌فروشند.

باغ‌داران از مسئولان می‌خواهند که برای محصولات گیلاس در داخل و خارج از کشور بازاریابی کنند.

سیدرسول، یک تن از باغ‌داران در میدان‌وردک، می‌گوید: «گیلاس در میدان‌وردک یک میوۀ جدید است، باغ‌هایش نتیجۀ خوب داده است. باغ‌داران هر سال حاصلات خوب به‌دست می‌آورند؛ اما بازار مناسب وجود ندارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

جان‌آغا، یک تن دیگر از باغ‌داران در میدان‌وردک، نیز می‌گوید: «تولید گیلاس در باغ‌های ما به‌طور قابل توجه افزایش یافته است. میوۀ خوش‌مزه و باکیفت است. می‌بینید که گیلاس‌ها همین‌گونه افتاده‌اند و به‌دلیل نبود بازار به نصف قیمت فروخته می‌شوند. یک سیر گیلاس در باغ به قیمت ۸۰ تا ۱۰۰ افغانی فروخته می‌شود.»

در همین حال، مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری میدان‌‌وردک نیز افزایش حاصلات گیلاس در این ولایت را تأیید می‌کنند، اما می‌گویند که تلاش می‌کنند در داخل و خارج از کشور برای این محصول بازاریابی کنند.

عبدالجبار خالد، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری میدان‌‌وردک، به سلام‌وطندار می‌گوید که در نظر دارند در آینده در مناطق دوردست این ولایت نیز باغ‌های گیلاس ایجاد کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «میدان‌وردک در سطح کشور تنها ولایتی‌ست که گیلاس در آن نتیجۀ خوب داده است. در نظر داریم در ولسوالی‌های دوردست این ولایت نیز باغ‌های گیلاس ایجاد کنیم. برای بازاریابی نیز تلاش‌ها آغاز شده است تا این مشکلات حل شود.»

هم‌زمان با فرارسیدن فصل میوۀ تازه، باغ‌داران در میدان‌وردک در حالی از نبود بازار برای گیلاس شکایت می‌کنند که بازارهای داخلی به‌دلیل ضعف اقتصادی مردم کم‌رنگ و به‌دلیل صادرنشدن این میوه‌ها به خارج، باغ‌داران با مشکل روبه‌رو شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: