در ادامۀ نگرانی‌ها از خشک‌سالی در کشور، اکنون مسئولان محلی میدان‌وردک از کاهش حاصلات میوه در این ولایت خبر می‌دهند.

عبدالجبار خالد، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری میدان‌وردک، به سلام‌وطندار می‌‌گوید که کشاورزان و باغ‌داران این ولایت ام‌سال در مقایسه با سال‌های گذشته از خشک‌سالی به‌شدت زیان دیده‌اند و حاصلات میوه در این ولایت ۴۰ درصد کاهش یافته است.

او می‌‌افزاید: «حاصلات میوۀ میدان‌وردک به‌دلیل خشک‌سالی حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است. ریاست زراعت و مالداری و مؤسسه‌های هم‌کار با باغ‌داران کمک کرده است و تلاش می‌شود تا این کمک‌ها ادامه یابد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

شماری از باشنده‌گان میدان‌‌وردک نیز می‌گویند که به‌دلیل خشک‌سالی‌های اخیر کانال‌های آب و چشمه‌ها خشک و حتی در برخی مناطق چاه‌های آب آشامیدنی نیز خشک شده است. آنان می‌‌افزایند که به‌دلیل نبود آب بسیاری از باغ‌ها و کشت‌های فصلی در حال ازبین‌رفتن‌اند و حکومت باید با خانواده‌های زیان‌دیده از خشک‌سالی و باغ‌داران کمک‌های فوری کند.

احسان‌الله، یک تن از باغ‌داران میدان‌وردک، می‌گوید: «ام‌سال هیچ بارنده‌گی نشد، بسیاری از کاریزها و کانال‌ها خشک شده‌اند. حتی می‌توانم بگویم که بسیاری از چاه‌های آب آشامیدنی نیز با کاهش آب مواجه‌اند. حکومت باید با کشاورزان و باغ‌داران کمک کند.»

زین‌الله، یک تن دیگر از باغ‌داران میدان‌وردک، نیز می‌گوید: «امیدوار بودیم که ام‌سال در این ولایت بارنده‌گی زیاد شود. ولسوالی‌های جلریز و نرخ میدان‌وردک با خشک‌سالی شدیدی مواجه‌اند. مردم برای آبیاری باغ‌ها آب ندارند و شماری از باغ‌ها خشک شده‌اند.»

کشاورزان و باشنده‌گان میدان‌وردک از امارت اسلامی می‌خواهند که استخراج آب را از چاه‌های عمیق که با انرژی خورشیدی انجام می‌شود، متوقف کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

صفی‌الله راید، رئیس اطلاعات و فرهنگ میدان‌وردک، می‌گوید که ادارۀ محلی این ولایت تلاش می‌کند تا به مناطق آسیب‌دیده از خشک‌سالی کمک کند و باغ‌هایی را که با خطر خشک‌شدن روبه‌رو اند، بازسازی کند.

گفته‌ها دربارۀ کاهش حاصلات میوه به‌دلیل خشک‌سالی در میدان‌وردک در حالی مطرح می‌شود که سطح آب در بسیاری از ولایت‌ها پایین رفته است و با حفر چاه‌های عمیق خودسر، آب‌های زیرزمینی روزبه‌روز کاهش می‌یابد که کشاورزی را با مشکلات روبه‌رو کرده است.

براساس گزارش‌ها، تغییرات اقلیمی افغانستان را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است و احتمال دارد شهروندان کشور در آینده با مشکلات بیش‌تری روبه‌رو شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: