اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات حکومت سرپرست افغانستان، امروز (چهارشنبه، ۱۲ ثور) با پخش آماری، شمار شهروندان بیرونی که در جریان ۱۴۰۲ خورشیدی به افغانستان آمده‌ اند را همگانی کرد.

بر اساس معلومات این اداره، در جریان سال‌ گذشته‌ی خورشیدی، ورود و خروج ۲۷ هزار و ۹۱۴ شهروند بیرونی در افغانستان، در گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های کشور به ثبت رسیده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات حکومت سرپرست، گفته است که این شمار شهروندان بیرونی به منظور سیاحت و کار به افغانستان آمده‌ اند.

محمدحلیم رافع، سخن‌گوی این اداره، می‌گوید‌: «ارقام ثبت‌شده، نشان‌دهنده‌ی آن است که در سال گذشته به شمول ۶۷۵ تن از طبقه اناث، ۱۵ هزار و ۱۵۳ تن وارد کشور شده و ۱۲ هزار و ۷۶۱ تن دیگر از شهروندان خارجی که ۴۹۵ تن آن از طبقه اناث اند، از کشور بیرون شده اند.»

با این همه، ظاهر بهزاد، آگاه مسائل اقتصادی، رفت‌وآمد شهروندان بیرونی به افغانستان را، به سود اقتصاد کشور می‌داند و بر فراهم‌سازی سهولت‌های بیش‌تر در این زمینه تأکید می‌کند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «هر قدر که شهروندان خارجی به منظور سرمایه‌گذاری یا هم سیاحت به افغانستان می‌آیند، این خیلی خوب است؛ چون با آمدن آن‌ها یک مقدار ارز خارجی وارد چرخه‌ی اقتصادی کشور می‌شود و از طرفی دیگر، تعامل افغانستان با جهان بیش‌تر می‌شود.»

گفتنی است که به تازگی خبرگزاری آسوشیتدپرس با پخش گزارشی اعلام کرده که شمار گردش‌گران بیرونی در افغانستان افزایش یافته است و در جریان سال ۲۰۲۳ میلادی، ۷۰۰۰ گردش‌گر که بیش‌تر شان شهروندان چین بوده، از افغانستان دیدن کرده اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: