مقام‌های وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گویند که از آغاز سال ۱۴۰۱ خورشیدی تا کنون، بیش از ۱۱۰۰ تن در نتیجه‌ی رویدادهای طبیعی در سراسر کشور جان باخته و بیش از ۲۰۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

محمدعباس آخوندزاده، سرپرست وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گوید به بیش از ۷۰۰ هزار خانواده که در نتیجه‌ی رویدادهای طبیعی در کشور آسیب دیده، مواد خوراکی توزیع کرده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «از آغاز سال ۱۴۰۱ خورشیدی تا کنون، ۱۱۵۲ تن در نتیجه‌ی رویدادهای طبیعی کشته شده، ۲۲۵۹ تن زخمی شده و نیز ۹۸۰۸ خانه تخریب شده است. هم‌چنان ۸۰ هزار رأس مواشی تلف شده و ۱۴۷ هزار و ۷۴۷ جریب زمین در افغانستان از بین رفته است.»

در همین حال، شماری از خانواده‌هایی که در نتیجه‌ی رویدادهای طبیعی در ولایت‌های مختلف آسیب دیده اند، می‌گویند که تا کنون کمکی دریافت نکرده اند.

قدیم، باشنده‌ی پنجشیر، می‌گوید: «امسال در نتیجه‌ی رویدادهای طبیعی، بیش‌تر خانه‌ها و باغ‌های ما آسیب دیده اند و ما بیش‌تر خساره‌مند شده‌ایم. کمک‌هایی که به آسیب‌دیدگان شده، اندک است و کافی نیست.»

گفتنی است که امسال در زمین‌لرزه‌ای در ولسوالی سپیری خوست، ۲۹ تن جان باختند و ۷۰ تن دیگر زخمی شدند و نیز ۵۰۰ خانه در نتیجه‌ی این زمین‌لرزه کامل تخریب شد. هم‌چنان در نتیجه‌ی بارندگی‌های شدید و سرازیرشدن سیلاب‌ها در یک هفته در اسد امسال، در ولایت‌های پروان، ننگرهار، غزنی و کاپیسا، ۴۳ تن جان باختند و ۱۱۵ تن دیگر زخمی شدند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در ۱۴۰۱ بیش‌تر روستانشینان در نتیجه‌ی رویدادهای طبیعی با مشکل روبه‌رو بوده و گاهی کودکان و اعضای خانواده‌های شان قربانی رویدادهای طبیعی شده اند. هم‌چنان در شماری از موارد، خانه‌های شان تخریب شده، گاهی هم کشت‌زارهای شان کامل از بین رفته است که با قطعی و گرسنگی روبه‌رو شده اند.

مقام‌های وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، همواره تأکید کرده اند که کمک‌های انسان‌دوستانه به نیازمندان در افغانستان، بسنده نیست و از نهادهای بین‌المللی درخواست هم‌کاری برای نیازمندان کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: