در ادامه‌ی قتل‌های مرموز در گوشه‌وکنار کشور، در روزهای پسین گزارش‌های بسیاری در رسانه‌ها پخش شده اند که روایت از جرم‌های جنایی دارد و در آن افراد مسلح ناشناس، غیرنظامیان و نظامیان حکومت پیشین را هدف قرار داده ‌اند.

سلام‌وطندار در این گزارش به رویدادهای قتل، در ۱۰ روز گذشته پرداخته‌ که جزئیات آن‌ها همگانی شده ‌است. در روز نخست آگست، ماه جاری میلادی، ولایت‌های غزنی و بغلان گواه دو رویداد قتل بوده که رسانه‌ای شده ‌است. در رویداد نخست که در غزنی رخ داد، فردی به نام صدیق، در منطقه‌ی زوزغوی ولسوالی گیروی این ولایت از سوی افراد ناشناس به قتل رسید.

در رویدادی دیگر که در همین روز در بغلان رخ داد، جوانی به نام اسماعیل در منطقه‌ی «ساحه سرک‌ سه» ولسوالی بغلان مرکزی در نزدیکی خانه‌اش، توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

یک روز پس از این رویدادها، خبرهایی از کشته‌شدن یک آموزگار زن به نام «مهدیه» در کندز به نشر رسید. وحیدالله، از بستگان این زن، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار خواستار جلوگیری از ادامه‌ی این رویدادها است.

او می‌گوید: «خواست ما از حکومت افغانستان همین است که جلو هم‌چو جرم‌ها در سراسر افغانستان خصوصاً در ولایت ما که ولایت کندز است، گرفته شود.»

در همین ‌حال، مسئولان امنیتی در کندز، نیز در پیوند به این قضیه می‌گویند که هنوز بررسی‌ها در باره‌ی شناسایی عاملان این رویداد ادامه دارد. جمعه‌الدین خاکسار، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کندز، در این باره می‌گوید: «نیروهای امنیتی ما در تلاش اند تا قاتلان این خانم را پیدا کنند و به دست قانون بسپارند.»

دو روز پس از این رویدادها، گزارش شد که یک زن به نام معصومه در تخار که باشنده‌ی روستای «جلم‌خور» ولسوالی خواجه‌غار است، از سوی افراد ناشناس کشته شده ‌است.

روز سه‌شنبه، پنجم آگست، ولایت‌های ارزگان و غزنی نیز گواه رویدادهای جنایی بودند که از سوی رسانه‌ها همگانی شد. در رویداد ولایت ارزگان، یک مرد به نام رضا در نتیجه‌ی دشمنی‌های شخصی به قتل رسید و قاتل که مردی به نام عبدالغفور بود، بازداشت شد.

از غزنی نیز در همین روز گزارش شد که جسد مردی که در نتیجه‌ی شلیک گلوله به قتل رسیده بود، به شفاخانه‌ی حوزه‌ای این ولایت منتقل شده‌ است.

در روز ششم آگست نیز افراد مسلح ناشناس دو تن را در دو رویداد جداگانه در بدخشان و پروان به قتل رساندند. گفته می‌شود در رویداد ولایت بدخشان، فردی به نام فریدون که عضو نیروهای امنیتی حکومت پیشین بود، به قتل رسیده‌ است.

در روستای «باعث‌خیل» ولسوالی کوه‌صافی ولایت پروان نیز فردی به نام احمدخیل، در هنگام کار در کشت‌زارش از سوی افراد مسلح ناشناس تیرباران شده‌ است.

عبدالقدیر، یکی از بستگان این مرد، به سلام‌وطندار می‌گوید: «نام من قدیر است، یکی از نزدیکانش هستم. افراد مسلح به روز ۱۵ اسد در باغش او را به قتل رساندند. هنوز دولت در مورد این قتل جزئیات در دست ندارد و با ما شریک نکرده ‌است.»

افزون بر این، در هفتم آگست هم در سه رویداد جداگانه در ولایت‌های ننگرهار، ارزگان و سرپل چهار تن کشته و سه تن دیگر نیز زخمی شده‌ اند. در همین روز، در نتیجه‌ی پرتاب بمب ‌دستی از سوی افراد ناشناس در یک خانه در شهرک «شیخ مصری» ولسوالی سرخ‌رود ننگرهار، دو کودک جان باختند و سه تن دیگر به شمول یک کودک زخمی شدند.

در ولایت ارزگان نیز، یک تن از سوی افراد ناشناس در شهر ترینکوت، مرکز این ولایت کشته شد. همین گونه، در همین روز از سرپل گزارش شد که یک نظامی پیشین از سوی افراد مسلح ناشناس به قتل رسیده ‌است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

روز نهم آگست نیز سه گزارش از جرم‌های جنایی در ولایت‌های تخار و غزنی به نشر رسید که حاکی از کشته‌شدن افراد بود. از این میان، در تخار در همین روز دو رویداد رخ داد که در رویداد نخست دو تن در ولسوالی فرخار این ولایت از سوی افراد ناشناس به قتل رسیدند؛ اما این رویداد هنوز از سوی مسئولان محلی به سلام‌وطندار تأیید نشده‌ است.

در رویداد دومی در تخار، یک تن‌ به نام «اکرم»، باشنده‌ی ولسوالی درقد در خانه‌اش از سوی افراد ناشناس به گونه‌ی مرموز کشته و همسرش زخمی شد.

هم‌چنان در غزنی نیز در همین روز، جسد یک نیروی امنیتی حکومت پیشین به شفاخانه منتقل شد. این رویدادها در حالی رخ می‌دهند که مسئولان نهادهای امنیتی حکومت سرپرست، همواره از تأمین امنیت به مردم اطمینان می‌دهند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: