هم‌زمان با بلندرفتن گراف انتشار، ابتلا و رقم مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در افغانستان و هشدار وزارت صحت مبنی به وخامت وضعیت، سازمان عفو بین‌الملل با پخش اعلامیه‌یی هشدار داده است، اگر برای مهار موج سوم کرونا توجه و پشتی‌بانی‌ فوری بین‌المللی نشود، بیم آن می‌رود که دولت وضعیت را کنترل نتواند.

در اعلامیۀ سازمان عفو بین‌الملل آمده با گذشت یک‌ سال از همه‌گیری کرونا در افغانستان، آماده‌گی دولت برای مبارزه با این ویروس ناکافی‌ست. این نهاد نیز از کم‌بود اکسیژن در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از دولت خواسته است که با کمک جامعۀ جهانی این چالش را رفع کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در بخشی از اعلامیۀ سازمان عفو بین‌الملل آمده است: «آمار مبتلایان به کرونا به سرعت در حال افزایش است و این امر نگران‌کننده است. مشخص است که موج سوم کرونا افغانستان را ضربه زده است و بدون پشتی‌بانی فوری بین‌المللی برای مهار این موج، وضعیت از کنترل دولت افغانستان بیرون خواهد شد.»

در اعلامیۀ سازمان عفو بین‌الملل تأکید شده با گذشت هر روز رقم مبتلایان به کرونا در حال افزایش است؛ در حالی ‌که وزارت صحت‌ بی‌پروایی شهروندان را دلیل افزایش آمار و پیچده‌ترشدن وضعیت عنوان می‌کند. به‌دنبال بی‌پروایی شهروندان در جدی‌نگرفتن توصیه‌های صحی، وزارت صحت‌ طرح فراخوان ملی را به هدف پشتی‌بانی و هم‌کاری مردم برای مبارزه با ویروس کرونا روی‌دست گرفته است.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

با آن‌که سازمان عفو بین‌الملل از کارکرد دولت در امر مبارزه با ویروس کرونا  انتقاد می‌کند، اما دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت‌ به سلام‌وطندار می‌گوید که با گسترش کرونا، هماهنگی‌ها برای مهار این ویروس به‌میان آمده است.

سخنگوی وزارت صحت‌ می‌گوید: «هماهنگی بی‌سابقه در سطح حکومت بین اداره‌های مختلف در موج سوم کرونا وجود دارد. تنها چیزی که در این مقطع زمانی نداریم، عدم هم‌کاری مردم است.»

دو هفته پیش و با وخیم‌ترشدن وضعیت کرونا در افغانستان، دانشگاه‌ها، مکتب‌ها و مرکزهای آموزشی در ۱۶ ولایت تعطیل شدند. اما مسئولان وزارت صحت‌ می‌گویند که براساس بررسی‌ها، ویروس کرونا در مکتب‌ها و دانشگاه‌ها در ولایت‌هایی که به تعطیلی نرفته‌اند، نیز به سرعت در حال افزایش است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، زنگ خطر موج سوم کرونا در هرات نیز به صدا درآمد و در پی آن نوراحمد حیدری، معاون مقام ولایت هرات امروز در یک نشست خبری‌ می‌گوید که برای پیش‌گیری از انتشار بیش‌تر ویروس، از امروز تمامی دانشگاه‌ها، مکتب‌ها و مرکزهای آموزشی در این ولایت تعطیل‌اند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که در شبانه‌روز گذشته ۶۷ تن در اثر ابتلا به کرونا جانهای‌شان را از دست داده و ۹۷۳ تن به تازهگی به این ویروس مبتلا شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: