مسئولان محلی و خوش‌نویسان هرات می‌گویند که این نمایش‌گاه در هماهنگی با ریاست اطلاعات و فرهنگ و انجمن خوش‌نویسان این ولایت برگزار شده است. در این نمایش‌گاه آثار از هشت خوش‌نویس هراتی به نمایش گذاشته شده است که بیش‌تر آنان احادیث پیامبر اسلام را شامل می‌‌شود.

عبدالحکیم کریم‌زاده،‌ یکی از خوش‌نویسان هرات است که پنج اثر از او در این نمایش‌گاه به نمایش‌ گذاشته شده است. او می‌گوید که در وضعیت کنونی برگزاری این‌گونه نمایش‌گاه‌ها می‌تواند از لحاظ روحی و روانی برای مردمی که سال‌ها‌ست جنگ و خشونت را تجربه کرده‌اند، سودمند تمام شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به باور آقای کریم‌زاده،‌ هرچند تحولات پسین بر کاروبار تمامی اقشار اثرهای منفی گذاشته است، با آن‌هم هنر خوش‌نویسی در هرات از جای‌گاه و رونق خوبی برخور دار است و علاقه‌مندان بسیاری دارد.

عبدالحکیم کریم‌زاده می‌افزاید، او به خطوط مختلفی آشنایی و دست بالایی دارد که امروز به‌مناسبت میلاد پیامبر اسلام تمام آثارش را به خطوط نستعلیق و ثلث نوشته است. او از مسئولان کنونی امارت اسلامی می‌خواهد که خطاطان/خوش‌نویسان هرات را پشتی‌بانی کنند تا آنان بتوانند آثارشان را در بیرون از کشور نیز به نمایش بگذارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالجلیل توانا، یکی دیگر از خوش‌نویسان هرات که نیز آثارش در این نمایش‌گاه به نمایش گذاشته شده، از مسئولان امارت اسلامی در این ولایت خواهان توجه جدی در بخش هنر خوش‌نویسی‌ست.

از سویی هم، شماری از بازدید‌کننده‌گان این نمایش‌گاه با ابراز خرسندی می‌گویند که برگزاری چنین نمایش‌گاه‌ها در کنار اتحاد و وحدت میان مردم، هم‌چنان سبب می‌شود تا خوش‌نویسان بیش‌تر تشویق شوند و بتوانند کارهای هنری و فرهنگی بیش‌تری را انجام دهند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

در همین حال، بریالی حق‌شناس، مسئول انجمن خوش‌نویسان هرات می‌گوید که آنان این نمایش‌گاه را به‌مناسبت میلاد پیامبر اسلام راه‌اندازی کرده‌اند و در آن ۴۵ اثر از هشت خوش‌نویس به نمایش‌ گذاشته شده است. به گفتۀ او، آثاری که به نمایش‌ گذاشته شده، به خطوط ثلث، کوفی، محقق، نستعلیق، شکسته، نسخ و دیوانی نوشته شده است.

مسئول انجمن خوش‌نویسان هرات هشدار می‌دهد که اگر به خوش‌نویسان و انجمن خوش‌نویسان این ولایت توجهی نشود، دیگر خوش‌نویسان نمی‌توانند به این شغل‌شان ادامه بدهند.

با این حال، مولوی نعیم‌الحق حقانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات که در این نمایش‌گاه حضور داشت، وعده سپرد که آنان برای رشد هنر خوش‌نویسی در این ولایت تلاش می‌کنند تا زمینه‌های بهتر خوش‌نویسی و هم‌چنان بازاریابی را برای خوش‌نویسان فراهم کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مولوی نعیم‌الحق حقانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات

براساس گفته‌های مسئولان انجمن خوش‌نویسان هرات،‌ این نمایش‌گاه در تالار «علامه سلجوقی» راه‌اندازی شده است و برای پنج روز دیگر ادامه دارد.

این نخستین نمایش‌گاه خوش‌نویسی پس از سقوط دولت پیشین است که در هرات برگزار می‌شود. این در حالی‌ست که پیش از این بیش‌تر هنرمندان و فرهنگیان هرات از رکود کاروبارشان ابراز نگرانی کرده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: