عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، در دیدار با طارق‌علی بخیت، معاون و نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان هم‌کاری اسلامی در امور افغانستان، خواهان دعوت نمایندگان امارت اسلامی در پانزدهمین نشست این سازمان در گامبیا شده است.

حمدالله فطرت، معاون سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید که حنفی در این دیدار خواستار گسترش هم‌کاری‌های سازمان هم‌کاری اسلامی با افغانستان نیز، شده‌ است. او می‌افزاید: «معاون اداری ریاست‌الوزار، از سازمان هم‌کاری اسلامی خواست که تصویری واقعی افغانستان را به جهان نشان دهند؛ حنفی در این دیدار بر بیش‌ترشدن هم‌کاری افغانستان و سازمان هم‌کاری اسلامی نیز، تأکید کرد.»

معاون اداری ریاست‌الوزرا، هدف از دعوت نمایندگان امارت اسلامی در نشست سازمان هم‌کاری اسلامی را، بیان واقعیت‌های موجود در افغانستان و شنیدن نظریه‌ها و مشورها در این نشست گفته و افزوده که مشکلات کشورهای اسلامی مشترک است و برای حل آن باید اقدام‌های مشترک انجام شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در سوی دیگر، شماری از آگاهان مسائل سیاسی و روابط بین‌الملل، با این که نزدیکی امارت اسلامی با سازمان هم‌کاری اسلامی را به سود افغانستان می‌دانند؛ اما تأکید می‌کنند که این سازمان استقلالیت تصمیم‌گیری را ندارد.

بلال فاطمی، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید که تماس امارت اسلامی با سازمان هم‌کاری اسلامی می‌تواند حل‌کننده‌ی برخی از چالش‌های افغانستان باشد. او می‌افزاید: «این سازمان که برای حمایت از فلسطین و حمایت از حقوق کشورهای اسلامی بود آهسته‌آهسته به دامن غرب افتاد؛ اهداف غرب را دنبال می‌کند و از هیچ حقوق جهان اسلام نتوانست دفاع کند. اگر امارت با این سازمان در تماس باشد می‌تواند بسیاری مشکلات را حل کند البته نیاز است از پالیسی‌های شان کشوری را قناعت بدهند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

عبدالجبار اکبری، آگاه مسائل سیاسی نیز، می‌گوید که تلاش‌های سازمان هم‌کاری‌ اسلامی برای حل چالش‌های مرتبط به کشورهای اسلامی تنها در حد یک اعلامیه بوده است.

او می‌افزاید: «برای آن‌ها منافع شان مهم است که نگرانی‌هایی را مطرح می کنند؛ این نگرانی‌ها را در حد اعلامیه مطرح می‌کنند؛ هیچ کشوری در تلاش این نبوده که از  این وضعیت بیرون شود و با جامعه‌ی جهانی پیوند داشته باشند. استقلالیت مالی و تصمیم‌گیرنده نیستند.»

قرار است پانزدهمین نشست سازمان هم‌کاری اسلامی در ۱۴ و ۱۵ ثور سال جاری در شهر بانجول، پایتخت گامبیا، برگزار ‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: