شماری از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی در شهر کابل، مرکزی را زیر نام «اتحادیه‌ی‌ گفتمان سهار» به هدف حل مشکلات افغانستان ایجاد کردند.

مسئولان این مرکز، امروز (چهارشنبه، ۱۸ دلو) در یک نشست خبری می‌گویند که حکومت سرپرست افغانستان و سازمان‌های بیرونی به آن‌ها برای ایجاد زمینه‌‌ی گفت‌وگو وعده‌ی هم‌کاری داده اند.

فضل‌الرحمان اوریاخیل، معاون اتحادیه‌ی گفتمان سهار، می‌گوید که این مرکز مشکلات موجود افغانستان را به‌گونه‌ی بی‌طرفانه پی‌گیری و برای آن راه‌کار ارائه خواهد کرد. او می‌افزاید: «برای تداوم مبارزه‌ با مواد مخدر و جلب هم‌کاری‌های جهانی در این بخش با کشورهای بیرونی زمینه‌ی گفتمان ایجاد می‌شود، دوم این ‌که برای نخبگان و سرمایه‌گذاران افغان ساکن کشورهای بیرونی و داخلی زمینه را برابر می‌کند تا بتوانند در آباد‌ی و پیش‌رفت کشور سهم بگیرند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

اوریاخیل، هم‌چنان تأکید‌ می‌کند که این مرکز تلاش خواهد کرد که برای از بین‌بردن فضای بی‌اعتمادی‌ میان افغانستان و کشورهای منطقه و جهان نیز، زمینه‌ی گفت‌و گو‌های همه‌جانبه را فراهم کند.

در همین ‌حال، شماری از آگاهان روابط بین‌الملل سودمندی این گونه گفتمان‌ها را وابسته به هم‌کاری‌ حکومت سرپرست افغانستان می‌دانند.

بلال فاطمی، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید که اگر راه‌کارهای ارائه‌شده در این نوع گفتمان‌ها عملی شود، اقدام مؤثری برای حل مشکلات افغانستان خواهد بود. او می‌گوید:

«اثرگذاری این مرتبط به محیطی است که این گفتمان‌ها در آن شکل می‌گیرد. در شرایط فعلی افغانستان، این اقدام شان خوب است؛ اما هم‌کاری دولت و برقراری ارتباط شان با جهان بسیار مهم است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

حکومت سرپرست افغانستان اما از شکل‌گیری این مرکز اظهار بی‌خبری می‌کند.

اتحادیه‌ی گفتمان سهار، در تشکیل خود ۱۰ عضو رهبری، ۲۱ عضو اجرایی و ۱۹ کمیته دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: