همایون عارفی، هنرمند غوری، از بیش از ده سال به این‌سو نقاشی می‌کند و تاکنون ده‌ها اثر ارزشمند از خود برجای گذاشته است.

او به تازه‌گی تصویری از یک عضو امارت اسلامی با یک مجری زن را به هدف هم‌سویی و هم‌نوایی با زنان افغانستان به‌ویژه مجریان زن نقاشی کرده است.

عارفی می‌گوید که زنان افغانستان با مشکلات بسیاری روبه‌رو اند و دستور اخیر امارت اسلامی مبنی بر اجباری‌بودن پوشاندن صورت مجریان زن به چالش‌های سد راه آنان افزوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌گوید: «خواستم هم‌دردی‌ام را همراه مردم و مخصوصاً زنان بیان کنم، از همین خاطر این تصویر را کشیدم و امیدوارم که حق و حقوق زنان پایمال نشود و بتوانند در رسانه‌ها در کنار مردان و برادران‌شان کار کنند.»

این هنرمند غوری می‌افزاید که طی چندین سال جنگ در افغانستان، شهروندان به‌ویژه زنان آسیب‌های بسیاری دیده‌اند و اکنون نیاز است زنان و مردان دوشادوش هم‌دیگر برای پیش‌رفت و آبادی کشور تلاش کنند.

او ضمن پشتی‌بانی از دستور رعایت حجاب اسلامی از سوی امارت اسلامی، از مسئولان حکومت کنونی می‌خواهد که به زنان و دختران نیز اجازۀ کار و آموزش بدهند.

این نقاش می‌افزاید: «خواست من از حکومت فعلی افغانستان این است که حجاب اسلامی اقدام خیلی نیک است؛ ولی نه با پوشیدن ماسک و اجباری‌شدن آن، چون در طی ۴۰ سال جنگ خیلی از افغان‌ها و مردان افغان از بین رفتند و خیلی از زنان بیوه شدند، اطفال‌شان یتیم شدند و حالا شرایط آن است که زنان در کنار مردان کار کنند. زنان نان‌آور خانواده‌های‌شان هستند، اگر بگذارند زنان با حجاب اسلامی در کنار مردان کار کنند، اقدام خیلی خوب و به‌‌جاست.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

وزارت امر به معروف و نهی از منکر اخیراً دستور تازه‌یی را صادر کرده و از مجریان زن تلویزیون‌ها خواسته است که در هنگام اجرای برنامه‌ها از ماسک استفاده کنند و صورت‌شان را بپوشانند.

این دستور امارت اسلامی با واکنش‌های گستردۀ داخلی و خارجی روبه‌رو شده است، اما مسئولان امارت اسلامی این دستور را «قطعی و غیرقابل بحث» عنوان کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: